מבוא להיסטוריה עולמית: המהפכה המדעית

מבוא להיסטוריה עולמית: המהפכה המדעית

מבוא להיסטוריה עולמית – סיכומים

 • 3 מהפכות באנושות: המהפכה הלשונית, המהפכה החקלאית, המהפכה המדעית.
 • מה קורה ב-500 השנים האחרונות:
 • גידול אדיר בכח של המין האנושי: לאורך כל ההיסטוריה של גידול מסוים בכח של האנושות. השינוי ב-500 השנים האחרונות הוא בסדר הגודל (אדם שנרדם בשנת 0 לספירה ומתעורר אחרי 500 שנה היה מתפלא אבל לא יותר מדי, אדם שנרדם בשנת 1500 וקם ב-2000 היה בטוח שהוא בגן עדן):

–          כסף: כל הכסף והייצור בעולם ב-1500 (250 מיליארד) היו פחות מבנק אחד. היום 60 טריליון דולר.

–          כל הספרים של כל הספריות ב-1500 אפשר להכניס למחשב אחד.

–          את כל התושבים בעולם ב-1500 (חצי מיליארד) אפשר להכניס לטוקיו. היום 7 מיליארד.

–          צריכת אנרגיה: ב-1500 18PJ. היום 536,000PJ.

–          תוחלת חיים מ25-40 לסביבות 65-80.

–          ידע על העולם מחוץ לכדור הארץ: ב-1500 היה הירח (ואולי השמש) היו כגוף הכי רחוק. במאה ה-17 הוסברו תנועות הכוכבים ע"י ניוטון, בפעם ראשונה ראו והגיעו אנשים. זבובי פירות היו הראשונים אחרי 4 מיליארד שנה (שיש אורגניזם בכדור הארץ) שיצאו ב 1947 מכדור הארץ (ואז חזרו). שנתיים אחרי, אלברט 2 (קוף) שנסע לחלל וחזר. ב-1959 יצא הרוסי הראשון מכדור הארץ. שנה אחרי בני אדם נוחתים על הירח.

–          ידע על מיקרו-אורגניזם: עד 1500 בני האדם לא ידעו על 99% מהאורגניזם (המיקרו-אורגניזם). ב…הולנדי רואה פעם ראשונה מיקרו אורגניזם בטיפת מיים.  היום בני האדם התגברו על המחלות שהם עושים ויודעים לנצל אותם.

–          המפנה החשוב ביותר – פצצת האטום – היכולת לסיים את ההיסטוריה האנושית: 16 ביולי 1945 בשעה 5:29 דק'. האמריקאים מנסים באלאמוגורדו את פצצת האטום הראשונה. (ניסוי כלים לפני הירושימה).

–          בני האדם מסוגלים לשנות את האבולוציה האורגנית: כל היצורים עד 1500 היו חיים תחת החוקיות של האבולוציה האורגנית (שכפול חומר גנטי מאורגניזם קודם, הבדל בין דורות נובע: א. מוטציה (שינוי גנטי). ב. שילוב חדש ממקורות חדשים (אמא ואבא עם גנים שונים). היום מדענים מצליחים להנדס אורגניזם חדשים שלא קשורים לחוקי האבולוציה –  כוונים:

 1. הנדסה גנטית.
 2. סייבורגים – יצורים חיים חצי אורגניים חצי לא אורגניים.
 3. יצורים לא אורגניים – מחשבים חיים.

–          לדוג' ביו-ארט: קאץ' עושה מייצג אומנותי של ארנבת זרחנית ירוקה (גן של מדוזה זרחנית עם גנים של ארנבת). (עד היום כבר עשו את זה לקופים, אין שום מניעה לעשות את זה לבני אדם). => חריגה מוחלטת מהחוקיות האבולוציונית.

–          אם בזה זה יסתיים, אז המהפכה המדעית תתגלה לא כאירוע היסטורי, אלא כאירוע פוסט-היסטורי -> קנה המידה צריך להיות מליארדי חיים שנים: יצירת הDNA => 4 מיליאד שנה => המהפכה המדעית => יצירת חיים בדרך אחרת.

–          אם כך הדבר: איך ההומו ספיינס רכש את הדרך לשנות את חוקי האבולוציה (זהו השאלה הכי חשובה בראייה היסטורית.).

 • הסימביוזה של המדע עם הדת: כל מחקר חייב לקבל מימון. המימון ניתן על פי תשובה לשאלה של תכלית –שאלות שרק הדת והאידיאיולוגיות יכולים לענות עליהם.
 • הדיסאוננס הקוגניטיבי: יש התנגשות חמורה בין שני אמונות סותרות של אדם. אך האדם ממשיך להחזיק בשניהם.

–          לדוג' הסימביוזה של הנצרות עם המדע במאה ה-16-17 – אייזיק ניוטון וכו' שהיו נוצרים הדוקים ופעלו לפיתוח המדע. (כנגד הדימוי של הנצרות נגד המדע במאה ה-16-17)

 • דעה שגויה: המהפכה המדעית היא השורש של כל מה שקרה ב-500 השנה האחרונות (עליית האימפריאליזם, מדינות הלאום, הקפיטליזם וכד').
 • סדרה של מהפכות שלא אחת גוררת את השנייה, אלא שהם הולכים אחת ליד השנייה. זה לא שהכל נובע מתוך המהפכה המדעית. המהפכה המדעית היא מהפכה בקנה מידה גדול הרבה יותר.
 • במונחים של 1700 הקפיטליזם והאימפריאליזם היו חשובות הרבה יותר לאדם הממוצע, אבל מעיניים של היום ולטווח ארוך המהפכה המדעית היא קריטית הרבה יותר.

מבוא להיסטוריה עולמית: המהפכה המדעית

עוד דברים מעניינים:

האם מלחמה טובה לסולידריות? לא בטוח

החברה הישראלית כידוע לכל היא חברה רווית קונפליקטים ובין אם זה על פוליטיקה, דת או סתם זכות קדימה בכביש הישראלים לא מהססים לצלוב אחד את השני. אולם כל אימת שיש

שינוי גודל גופנים
ניגודיות