מבוא היסטורי לפוליטיקה בת זמננו – סיכומים: שאלות הדמוקרטיה

הדיון סביב שאלת הדמוקרטיה באירופה כולה מתמקד ב:

1. הרחבת מעגל הבוחרים- בראשית ימי הדמוקרטיה הצביעו אחוז קטן יחסית של הציבור והמגמה הייתה שיותר ויותר אזרחים יצביעו.

דוגמא לתהליך זה בבריטניה- עד שנת 1832 יכולים להצביע בבריטניה רק אחוז מסוים מבעלי הקרקעות ואז עשוים את הרפורמה הראשונה ופותחים את זכות הבחירה לבעלי בתים ובעלי הכנסה- הבורגנות וצעד זה מכפיל את אחוזי ההצבעה ל17%. ב1867 מתחולל שינוי נוסף כאשר פועלי התעשייה מקבלים אפשרות להצביע- הם מקבלים משכורת, שלא כמו פועלי החקלאות ולכן הם "בעלי מניה" בבריטניה. ב1884 מצטרפים גם הפועלים החקלאים ועד סוף המאה ה19 כל הגברים מגילאי 21 ומעלה רשאים להצביע. לאחר מלחמת העולם ה1 (1918) מצטרפות גם הנשים לאחוזי הבחירה כך שכל הגברים מגילאי 21 ומעלה יכולים להצביע וכל הנשים הנשואות מעל גיל 30. עשר שנים לאחר מכן (1928) כבר הצביעו כל הנשים והגברים מעל גיל 21. במדינות שמרניות כבריטניה השינויים צריכים להעשות בהדרגה ולא בצורה רדיקאלית.

2. השוויון שבמעגל ההצבעה- ההנחה הדמוקרטית אומרת שכל קול שווה וזה נכון רק בבחירות יחסיות שבהן כל המדינה היא אזור אחד ולא יכול להתקיים במדינה שיש בה בחירות אזוריות.

דוגמא לתהליך בארה"ב- אלדראג' ג'רי היה מושל מסצ'וסטס והא עשה "תרגיל" וארגן את אזורי הבחירה לנוחיותו. הוא דאג שהחלוקה תבטיח תמיד שיהיה לו רוב בבחירות.

דוגמא לתהליך מבריטניה- בריטניה הדמוקרטית העניקה מעבר לאזורי הבחירה הגיאוגרפיים עוד אזורי בחירה שלא היה להם אזור גאוגרפי- קיימבריג', אוקספורד ודרבין- אוניברסיטאות- כך שסטודנטים ומרצים יכלו להצביע הצבעה כפולה , גם באוניברסיטה וגם באזור מגוריהם. אקט זה הוא מאד אלטיסטי שמבטא חרדה עצומה של הבריטים מההמון שישתלט להם על בית הנבחרים..

זכות הבחירה לנשים:

הסופרג'סטס =זכות בחירה- התנועה המשמעותית בבריטניה לזכות בחירה לנשים, הונהגה על ידי מרי פנקר אשר הנהיגה מאבק בו ארגנה הפגנות, קשרה עצמה בשלשלות, שיבשה פעילויות אך  התנועה פסקה עם פרוץ מלחמת העולם הראשונה. אחת הביקורות על התנועה היא שהן רצו זכויות מצד אחד אך לא הגנה על כבוד האישה אל מול הגבר. מרי פופינס למשל היא אישה עצמאית לעומת האמא בסרט שמצד אחד מפגינה אך מצד שני כאשר הגבר חוזר הביתה היא משתטחת לרגליו.

***המדינות הראשונות שהעניקו זכויות בחירה לנשים היו- ניו זילנד, פינלנד ונרווגיה. רוב המדינות האירופאיות יאמצו את זכות ההצבעה לנשים רק לאחר מלחמת העולם הראשונה. צרפת למשל , על אף היותה ליברלית, לא נתנה זכות בחירה לנשים עד 1948.

אחריות הנבחר כלפי בוחריו:

נקודה נוספת שקשורה לדמוקרטיזציה שמתחילה להופיע באירופה קשורה לאחריות של הנבחרים כלפי בוחריהם. בשנת 1870 נוזף ציר הפרלמנט הבריטי, אדמנוד ברק,  בבוחריו בני בריסטול על שהם כועסים עליו שהוא לא מייצג אותם דיו, הוא מסביר שהאומה צריכה להיות בעלת עדיפות על פני צרכים פרובינציאליים.

בבריטניה, מתחיל להתחזק הרעיון שהנבחר תלוי בבוחר וצריך לשרת אותו, ואנו עדים לכמה שינויים. אחד הדברים שעושים הוא הקטנת משך הכהונה בפרלמנט יורד מ – 7 שנים ל – 5 שנים. רעיון נוסף במתפתח במאה ה – 19 הוא ה Recall. פרוצדורה שמאפשרת להחליף חבר פרלמנט בכל זמן נתון. זה רעיון שנוסה כמה שנים, הוא החליש מדי את חברי הפרלמנט, ולכן בוטל במהרה.

 

מבוא היסטורי לפוליטיקה בת זמננו – סיכומים

עוד דברים מעניינים:

שינוי גודל גופנים
ניגודיות