הזכות לכבוד והזכות לפרטיות – סיכום

הזכות לכבוד והזכות לפרטיות הן חלק מזכויות האדם והאזרח על פי עקרונות המשטר הדמוקרטי.

הזכות לכבוד – הגדרה

הזכות לכבוד מבטאת הכרה באנושיות של בני אדם. הזכות כוללת קבוצה של זכויות הנגזרות ממנה כמו הזכות לשם טוב, הזכות לפרטיות והזכות לצנעת הפרט. משמעותה של זכות האדם לכבוד היא הגנה על בני אדם מפני סוגי פגיעות שאינן קשורות בזכויות האחרות. כך למשל יריקה על מישהו יכולה להוות פגיעה בזכות לכבוד. הזכות לכבוד היא זכות יחסית מסובכת ומורכבת משום שקשה מאוד לקבוע מתי נפגע הכבוד של אדם מכיוון שזו תחושה סובייקטיבית וקשה למדוד אותו או להכריע בהקשרה.

הזכות לפרטיות – הגדרה

הזכות לפרטיות היא הזכות של אדם לחיות ללא חשיפה וללא התערבות וחדירה של אדם או של החברה בחייו הפרטיים. מטרתה של הזכות לפרטיות היא פיתוח אוטונומיה של האדם. הזכות לפרטיות מגינה מפני פגיעה בפרטיות בדרכים שונות כמו חדירה פיזית למקום מגוריו של האדם, ביצוע בדיקות פיזיות בגופו של האזרח ללא הסכמה שלו, פרסום מידע אישי על האדם או על משפחתו, פרסום תמונתו או שמו של האדם ללא הסכמתו ובניגוד לרצונו, איסוף מידע אודות האדם דרך אמצעים כמו מעקב, האזנות סתר וכו', איסוף מידע אודות האדם ואגירתו ועוד.

מתוך: סיכומים באזרחות לבגרות

למי שרוצה להרחיב עוד אופקים בנושא:

איך הפך 'האח הגדול' מסיוט לחלום?

אולי יעניין אותך גם:

מרי אזרחי: מתי צריך לשבור את החוקים

17 ציטוטים מלאי אמת של מנהיגים גדולים ומנהיגות מרשימות

להעמיק זה לדעת טוב יותר:

ועוד מלא דברים מעניינים:

הכסף או החיים: כמה זה "מספיק"?

כמה כסף זה מספיק בכדי לחיות חיים מאושרים? אם התשובה היא "עוד" אז אין לכם סיכוי, אבל מבט אחר על העבודה והקניות יכול לשנות את זה.

לכל הסיכומים באזרחות

עוד דברים מעניינים: