מלחמת העצמאות היוונית – סיכום קצר

מלחמת העצמאות היוונית , הידועה גם בשם המהפכה היוונית, הייתה מלחמה בין מהפכנים יוונים לבין האימפריה העות'מנית בשנים 1821 – 1829 . המהפכנים נהנו בשלב מאוחר יותר של המלחמה מתמיכת מעצמות אירופה, והאימפריה העות'מאנית נתמכה על ידי המדינות הכפופות לה.

לאחר כיבוש האימפריה הביזנטית על ידי האימפריה העות'מאנית , רוב יוון הייתה תחת שלטון טורקי. מרידות רבות של היוונים התרחשו במהלך השלטון העות'מאני, בניסיון להחזיר את עצמאותם. בשנת 1814 , הוקם ארגון סודי בשם Philiki etairia ( Eteria או חברה חברים ), שמטרתו הייתה שחרור יוון . המרידות הראשונות הללו החלו ב -6 במרץ 1821 בולאכיה, אך דוכאו במהירות על ידי העות'מאנים. האירועים מצפון לדנובה הניעו את היוונים בפלופונסוס לפתוח בפעולה המהפכנית שלהם ב -17 במרץ 1821 , כאשר תושבי חצי האי מאני הכריזו מלחמה על האימפריה העות'מאנית. עד סוף אותו חודש, הפלופונסוס כולו התלקח במרד נגד הטורקים. באוקטובר 1821, היוונים בראשות תיאודורוס קולוקוטוניס כבשו את העיר טריפוליטסה .  בינתיים הצליח צי יווני שהושקע בחיפזון להשיג שורה של הצלחות נגד הצי העות'מאני בים האגאי ומנע את הגעת תגבורת טורקית.

בשלב מסוים פרצו סכסוכים בין הפלגים היווניים השונים, שהובילו למלחמת אזרחים אמיתית . בינתיים, העות'מאנים ניהלו משא ומתן עם מוחמד עלי ממצרים , שהסכים לשלוח את אחד מגנרליו וקבוצה צבאית גדולה להילחם בכדי להרגיע את המרד היווני ולקבל רווחים טריטוריאליים מסוימים. הכוח המצרי נחת בפלופונס בפברואר 1825 וזכה בסדרה מהירה של ניצחונות. עד סוף 1825 , רוב הפלופונסוס עבר לשליטת מצרים, והעיר מיסולונגי., שנצור על ידי הטורקים כבר באפריל 1825, נכבש באפריל 1826. למרות שהמצרים הובסו בקרבות בחצי האי מאני , הם הצליחו לדכא את המהפכה כמעט בכל הפלופונס ולכבוש אתונה מחדש .

לאחר מספר שנים של משא ומתן, שלוש המעצמות הגדולות של פעם, האימפריה הרוסית , בריטניה וצרפת , החליטו להתערב בסכסוך לטותב היוונים. לאחר שנודע כי הצי הטורקי-מצרי עומד לתקוף את האי היווני הידרה , צי המעצמות של בעלות הברית האירופיות יירט את הצי המוסלמי בנבארינו . הצי הטורקי-מצרי הושמד בקרב ימי. ביבשה, היוונים הצליחו לגרש אותם מהפלופונסוס בעזרת חיל המשלוח הצרפתי והצליחו עד 1828לכבוש את רוב מרכז יוון. לאחר מספר שנים של משא ומתן, יוון הוכרה לבסוף כאומה עצמאית במאי 1832 .

ראו גם: המאבק לשחרור של יוון – סיכום

עוד דברים מעניינים:

שינוי גודל גופנים
ניגודיות