אכילס: גיבור בלתי מנוצח עם חולשה אחת

אכילס היה גיבור יווני, לוחם רב תהילה שעיקר פרסומו בזכות חלקו במלחמת טרויה.

אכילס היה בנם של האלה תטיס והמלך פלאוס.  שני האלים זאוס ופוסידון היו שניהם מאוהבים בנימפה\אלת מים תטיס, אך פרומתאוס הזהיר אותם בנבואה שאמרה כי בנו של תטיס יהיה גדול יותר מאביו. זה היה מספיק בכדי להוריד את האלים מחיזוריהם אחר תטיס, והיא התחתנה עם פלאוס.

ציור כלי חרס יווני עתיק ( 300 לפנה,ס לערך) של אכילס במלחמת טרויה

כאשר נולד אכליס טבלה אותו תטיס בנהר הסטיקס (נהר המוות) כדי להפוך אותו לבן אלמוות. היא אחזה בו בעקב כשטבלה אותו, ומכיוון שעקב שלו לא נגע במים, זה היה החלק היחיד שלו שיכול להיפגע. בכמה גרסאות של אותו סיפור היא כיסתה את אכילס באמברוסיה – מזון האלים – והניחה אותו על אש על מנת לשרוף את חיי התומתה שלו.

אכילס פיקד על חמישים ספינות שהכילו חמישים מירמידונים כל אחת במהלך תחילת מלחמת טרויה. עם זאת, בהתחלה בגלל טעות הם נחתו במיסיה שנשלטה אז על ידי טלפוס שנפצע על ידי אכילס. נאמר לו שרק אכילס יכול לרפא אותו, ובתמורה, טלפוס הדריך אותם לטרויה.

כאשר אגממנון, מנהיג האגאים, שיעבד אישה בשם בריסייס, אביה – שהיה כומר של אפולו – התחנן לאל שיעזור לו. אפולו שלח מגפה ביוונים. אגממנון הסכים להחזיר את הילדה, אך רק תמורת אכילס על ידי מסירת הפרס שלו – אישה בשם בריסייס. אכילס זעם על קלון זה ונסוג מהקרב. חברו פטרוקלוס הלך במקומו.

הקטור נסיך טרויה הרג את פטרוקלוס בקרב שהכעיס את אכילס. הריגת הקטור לא הספיקה לאכילס ולכן גרר את גופתו עם מרכבו במהלך משחקי ההלוויה שנערכו עבור פטרוקלוס. עם זאת, אחיו של הקטור ירה בחץ (שאמרו כי הוא מונחה על ידי אפולו) בעקבו והרג מיד את אכילס. מכאן מגיע המונח "עקב אכילס".

עוד דברים מעניינים:

שינוי גודל גופנים
ניגודיות