חרדה מצבית וחרדה מוכללת – סיכום

חרדה מצבית – תחושה שבה מתנסים כאשר נמצאים במצב העשוי לגרום לתוצאות בלתי נעימות, דוגמא אופיינית היא במצבי מבחן. נראה כי מצב המבחן כגורם חרדה הוא תופעה תרבותית המושרשת בנו בשלבים השונים בביה"ס. לעיתים היא כה אי רציונלית שניתן להסבירה על רקע של היסטוריית החרדות במבחנים היינו על רקע של מקרים חוזרים ונשנים של אותן תופעות המאפיינות חרדה. ניתן לומד אם כך שנוצרה התניה בין מצב של מבחן לבין חרדה. ישנם מצבים בהם סטודנט לדוגמא הרגיל להבחן מוצא עצמו חרד בעת מבחן נהיגה. ההסבר לכך הוא שמבחן מסוג זה אינו מהווה אתגר אינטלקטואלי וכשלון בו אינו מצדיק תופעת חרדה הגורם לחרדה הוא המצב עצמו ולא תוכן המבחן. ישנם גם מצבי מבחן בהם אדם מסכן את מעמדו / עתידו או הערכתו העצמית במצבים מעין אלה עצם הסיכון הוא הגורם לחרדה (לדוגמא ראיון לפני קבלת משרה חדשה). כאשר בעיני אדם המבחן או התפקיד נתפס כגורלי, כאשר המצב חולף או משתנה, החרדה נעלמת ומסיבה זו יש המכנים סוג זה של חרדה חרדה נורמלית, שכן היא קשורה במצב שבחינה אובייקטיבית יש בה כדי לאיים ועוצמתה תלוייה בעצת האיום של המצב על הערכתו העצמית של האדם או על קביעת גורלו. חרדה מצבית שאינה מטופלת יכולה לגרום לפוביה.

 

חרדה מוכללת – היא תכונת אישיות כללית שאותה מאפיינת רמה גבוהה יחסית של חרדה, ושהאדם נתון בה כל הזמן, בלא קשר למצב מוגדר. אדם בעל רמה גבוהה של חרדה מוכללת מתייחס אל מצבים כמעוררי חרדה בלי קשר למידת האיום הממשי שאותם מצבים טומנים בחובם ולפיכך יש הרואים סוג זה של חרדה כחרדה נוירוטית. אדם בעל חרדה נוירוטית חש בדאגה מתמדת ובחשש מפני גורמים העשויים לסכנו. ישנם מצבים בהם החרדה עלולה לגרום לנוירוטי למצבי שיתוק – הוא אינו יכול לפעול או לחשוב, מצב המוביל לכשלון ולאובדן הערכה עצמית. במצבי מבחן יש תלמידים המגיעים לרמה כה גבוהה של חרדה עד כדי שהם אינם מסוגלים להתרכז במבחן ולהגיע לתוצאות אליהן יכלו להגיע לולא החרדה. פוביה = מיקוד של החרדה סביב מצב מסויים המתרחש במצבים נוירוטים בהם החרדה מרכזית. המאפיין: התרכזות סביב מאפיין מסויים לעיתים יש עצמות גבוהות מאוד של הסימפטום והרבה פעמים זה יהיה בלווי התקף פאניקה. קיימים סוגים שונים של פוביות:  לאוסטרופוביה – פחד ממקום סגור; אגרופוביה – פחד ממקומות פתוחים; אקרופוביה – פחד ממקומות גבוהים; זואופוביה – פחד מב"ח. ורבים אחרים.
לאנשי החינוך ישנו סוג של פוביה המוכר להם: פובית בית הספר – פחד מבי"ס וביטוייה הוא של חרדה מוכללת המתמקדת בנושא מסויים.

כיצד לאבחן סוג חרדה ?

חרדה מצבית – ננסה לראות האם החרדה חולפת לאחר מבחן. במידה וכן, המדובר בחרדה מצבית.

חרדה מוכללת – אם הילד מפגין סימפטומים של חרדה לא רק בבי"ס אלא גם בחופש, בבית ובמצבים אחרים, הדיאגנוזה תפנה לחרדה זו.
בפוביה – האם יש אובייקט אחד שבעקבות חשיפה לו יש עצמות גבוהות של התקפי חרדה (עצמות + אובייקט אחד). האם יש התקפי פאניקה. ננסה לראות אם יש הימנעות מוחלטת מהחוויה. ילד עם פוביה ספציפית יתפקד תקין במצבים אחרים שאינם קשורים לנושא הפוביה. לכן פוביה היא מנגנון הגנה מפני חרדה מוכללת.
חזרה אל: חרדהפסיכולוגיה בחינוך – סיכומים

עוד דברים מעניינים:

שינוי גודל גופנים
ניגודיות