רבי נחמן כאקזיסטנציאליסט

בהגותו של רבי נחמן מברסלב יש מוטיבים של אקזיסטנציאליזם (למרות שהוא הקדים בהרבה ואין לו כל קשר לתנועה ההיסטורית הנקראת אקזיסטנציאליזם). רבי נחמן אומר שהתבונה היא דבר אחד אך הלב לא פחות חשוב. "אמת חמה". חשב שהמשיח יבוא מצאצאיו. השמחה חשובה, צריך להתגבר ולא להתייאש , המכשולים נמצאים כדי להגדיר את השמחה. חיבור עם הטבע (כמו למשל "שירת העשבים"

רבי נחמן הגיע לישראל במסע רגלי דרך אודסה לאינסטנבול, הוא חש שהוא חייב ללכת ברגל, המסע חשוב. כאשר הגיע לארץ ישראל רצה לחזור כי מבחינתו הוא השיג את המטרה .

המעיין (האל) ולב העולם- הצדיק מלקט את המעשים הטובים בעולם, הוא נותן את זה מתנה ל"לב העולם" והם יוצרים את הזמן , (יוצרים יום אחד בלבד, ואז הדבר קורה יום אחר יום. ) והוא נותן את זה למעיין.

הזמן הוא לא תולדה של משהו מכני אלא לפי הסיפור תולדה של חברתיות, תולדה של ערבות הדדית , זמינות זה לזה. הזמן הוא לא תוצאה של חישוב מכאני או אתה שמתקדם בתוכו אלא הזמן הוא תוצאה של מעשים טובים והזמן משמעותי מתוך זיקה ויחס. הזמן הוא משהו קיומי, לא משהו מופשט.

רבי נחמן רוצה לקשור את האל לקיום היומיומי. רצה לברר באופן אישי האם אלוהים קיים- מה המשמעות בשבילי.

בהשוואה לקירקגור: יש אל אישי, יחס אישי עם האל.  גם רבי נחמן מעוניין ביהדות חיה, לא משהו מוסדי. הזמן הוא לא משהו מופשט , הוא משהו קיומי. שיחק הרבה שח מט, חשב שכך אפשר ללמוד איך להיות חופשי. הוא שיחק עם משכילים ולא עם חסידים, עם אלו שחשבו שאין אלוהים, שיש טבע בבריאה=החלל הפנוי. אין אלוהים.  רבי נחמן מברר דרך כך אם יש אלוהים בחלל הפנוי – הבריאה. רצה לברר באופן אישי אם אלוהים קיים- מה המשמעות בשבילי (לא משהו כוללני יותר).

יש אצלו קווים דומים לניטשה: רבי נחמן אומר מצווה גדולה להיות בשמחה. לכן חשוב לשחק, להיות חופשי, לרקוד, לשיר… אצל ניטשה יש איסור להיות תגובתי , אסור להיות בתחושה שלילית , להמנע מטינה, קנאה , שנאה, נקמה לעזוב את הסגפנות ולהתחבר ליצר. אמורטפי= שמחת הגורל אצל ניטשה , המשחק הוא הגורל. שניהם אומרים שאדם צריך ליצור את עצמו. האדם אינו יצור מוגמר. הסבל אצל ניטשה אסור, גם הרחמים אסורים, אצל רבי נחמן יש חמלה, הוא לוקח על עצמו את סבלם של החסידים האחרים.

 

חזרה אל: אקזיסטנציאליזם  יהודי

ראו גם: ציטוטים יפים של רבי נחמן מברסלב

 

עוד דברים מעניינים:

שינוי גודל גופנים
ניגודיות