סיפור פשוט – פרקים 1-4 – תקציר וסיכום

ראו סיכום ותקציר כל הפרקים של סיפור פשוט מאת עגנון

בפרקים הראשונים של "רומן פשוט" מאת עגנון מוצגות הדמויות המרכזיות והמשניות הקשורות אליהן, מוזכרת העיירה שיבוש בה מתנהל הרומן ומתואר הרקע החברתי.

ברומן קיימת נימה אירונית המתחילה כבר במשפט הראשון המעביר ביקורת על ההשגחה האלוהית, בכך שאלוהים, אשר ראה את סבלה של מירל האלמנה במחלתה, החליט 'להיטיב' עימה ונטל אותה מן העולם (במקום לרפא אותה).

מותה של מירל הוא סיום של תהליך שהתחיל טרם פתיחת הרומן (מות האם מתואר בפסקה הראשונה של הרומן).

מוצגת משפחת נאכט: מירל וביתה בלומה אשר נשלחת לבית קרוביה בשיבוש לאחר מות האם. בשיבוש פוגשת בלומה את צירל, בעלת הבית, את בעלה ברוך מאיר הורוביץ ואת בנם הירשל.

כבר באכספוזיציה נוצרת אנאלוגיה ניגודית בין המשפחות: משפחת נאכט ענייה, האב איבד את פרנסתו, כל הימים קרא בספרים, בית חסר נכסים, אך בתוכו מתנהלת מערכת יחסים מיוחדת, רגישה עם הרבה רגש והערכה.

לעומתם משפחת הורוביץ, המורכבת מברוך מאיר האב, צירל האם ובנם הירשל, משפחה עשירה, משפחת סוחרים בעלת חנויות, ממעמד גבוה, עיקר עניינם בחיים הוא הכסף והמעמד החברתי (מייצגים את החברה בשיבוש באותה תקופה).

בפרק השני הדגש הוא על ברוך מאיר, מערכת היחסים של צירל וברוך מאיר מושתתת על חוסר שוויוניות, הוא חש כל הזמן כי עליו להוכיח את עצמו כמועיל וריווחי, הוא מתבטל בפני צירל ונמצא במצב של הכרת תודה תמידית על כך שזכה בחנות ובאישה (בעבר היה משרת בחנותו של אביה של צירל, אשר שידך לו את ביתו לאישה למרות מעמדו הנמוך, כיון שבמשפחתם כתם של שיגעון העובר בין הדורות).

מסתבר שאימה של בלומה, מירל, הייתה מיועדת להינשא לאביו של הירשל, ברוך מאיר, אלא שהוא העדיף את צירל, בזכות מעמדה הכלכלי.

כאשר בלומה מגיעה בפתיחת הרומן לבית משפחת הורוביץ ופוגשת את צירל מדגישה היא בפניה, שעולם המעשה הוא העולם המשמעותי ולא עולם הספרים, העולם הרוחני בו גדלה בלומה. על פניו נראה כי צירל שולטת בעולם זה, אך במהרה מתבררת התמונה : צירל נמצאת כל היום בחנות ואינה יודעת כלל להחזיק את ביתה, ואילו בלומה מתגלה כזריזה ויעילה ביותר, והיא הופכת להיות המשרתת בביתם.

אין היא מקבלת שכר על עבודתה, כי צירל טוענת שמאחר שהיא קרובת משפחה, כשיגיע יומה להינשא הם יעניקו לה נדוניה. ובלומה ממלאת את תפקידה בבית על הצד הטוב ביותר.

בגיל 17 החל הירשל לעבוד גם הוא בחנות של הוריו, לפני כן למד בבית המדרש,צירל שאפה שבנה יהיה רב, אך הלימודים היו קשים מידי עבורו,ולכן הפסיק ואז משכה אותו צירל לתוך החנות. היא פוחדת שהירשל יחל ללמוד לימודים חיצוניים באוניברסיטה, ומנסה להרחיקו מלימודים אלו מכיוון שהיה לה אח שהשתגע ולדעתה זה בעקבות העובדה שהוא הרחיב דעת והשקיע בלימודים.

לסיכום הבא: פרק 5 של סיפור פשוט

עוד דברים מעניינים:

הכסף או החיים: כמה זה "מספיק"?

כמה כסף זה מספיק בכדי לחיות חיים מאושרים? אם התשובה היא "עוד" אז אין לכם סיכוי, אבל מבט אחר על העבודה והקניות יכול לשנות את זה.