היום בהיסטוריה: שודד הים שהקיף את העולם (26.9.1580)

ה-26 בספטמבר 1580:

מה מניע אנשים לעשות מעשים גדולים? לפעמים, לא נעים לומר, זו פשוט תאוות בצע שעומדת מאחורי ההישגים הגדולים של האנושות.

drake1לקברניט הבריטי פרנסיס דרייק היה חשבון ארוך עם הספרדים, בשנת 1568 החצופים האלו הפריעו לו בדרכו לעוד עסקת עבדים מוצלחת כשתקפו אותו ואת מטען האפריקאים החטופים שהוא הוביל למושבות העולם החדש. אחרי שהתאושש מהמתקפה החליט דרייק שהוא לא חוזר הביתה לאנגליה בידיים ריקות ולשם כך הוא הצליח להפתיע ולהתקיף באזור פנמה את צי האוצר הספרדי, הריבונים הבלתי-מעורערים של האוקיאנוס האטלנטי באותם זמנים, ולקחת מהם יותר זהב וכסף ממה שספינותיו היו מסוגלות לשאת. אגב מלחמותיו בספרדים באזור פנמה התפנה דרייק לרגע אחד כדי לטפס על עץ גבוה שצמרתו אפשרה לו להיות האנגלי הראשון שאי פעם ראה את האוקיאנוס השקט. השילוב של הרבה זהב ספרדי בכיסים ומרחבים בלתי ממופים הותיר רושם בל ימחה על נפשו של יורד הים תאב הבצע וההרפתקאות.

ב-1577 עמד דרייק על סיפונה של ה"פליקן" שהובילה צי בן חמש אוניות ו-164 מלחים שיצא מנמל פלימות' באנגליה, המטרה: מחקר, זהב ונגיסה בכוחם הימי של הספרדים (לא בהכרח בסדר העדיפויות הזה). דרייק שם פעמיו דרום-מערבה לכיוון דרום אמריקה של ימינו ובמהרה הרחיב את צי שלו ל-6 אוניות לאחר שהשתלט על ספינה פורטוגזית שנקרתה בדרכו. אולם המזל לא המשיך להאיר פנים לדרייק שעקב אובדן אנשים ונזקים נאלץ להפטר מאוניה אחר אוניה עד שנותר עם אונייה אחת בלבד, "גולדן היינד", שעימה חצה את מיצרי מגלן והיה לאנגלי הראשון שהגיע לאוקיאנוס השקט.

דרייק

דרייק עשה את דרכו במעלה החוף המערבי של דרום אמריקה תוך שהוא תוקף ובוזז מושבות ואוניות ספרדיות ותובע טריטוריות בעבור הכתר האנגלי. דרייק קיווה למצוא מעבר בחזרה לאוקיאנוס האטלנטי אך מאחר ותעלת פנמה עתידה להחפר רק בעוד כ-300 שנים הוא הגיע עד לאלסקה של ימינו בטרם פנה מערבה בניסיון להגיע הביתה מהכיוון השני.

דרייק המשיך לכיוון אינדונזיה ומשם לכף התקווה הטובה בדרום אפריקה ואז צפונה הביתה. ב-26 בספטמבר השלים דרייק את מסעו עם 59 אנשי צוות ואוצרות בקנה מידה כמעט חסר תקדים באותם ימים (הוא אפילו פירק חלקים מהאוניה כדי לפנות מקום למטען הכסף והזהב). אם האוצרות לא היו מספיקים, דרייק זכה בכבוד רב, תהילה ותואר אבירות בתור האנגלי הראשון שהקיף את כדור הארץ (הראשון היה אחד ממלחיו של פרדיננד מגלן). אין ספק שבדרך הוא הותיר אחריו לא מעט אפריקאים וספרדים שמרגישים קצת אחרת כלפי מי שזכה בתואר של מגלה ארצות ולמעשה התנהל יותר כמו שודד ים.

עוד דברים מעניינים:

שינוי גודל גופנים
ניגודיות