על מה אנחנו מדברים כשאנחנו מדברים על המאה ה-20 – מבוא לתקופה

מאמר זה הינו חלק מהקורס החופשי להבין את המאה ה-20, אם מצאתם בו ערך אנא שקלו להראות את הערכתכם בתרומה

המאה העשרים היא ללא ספק התקופה הדרמטית והעשירה ובאירועים ותמורות ביותר בתולדות המין האנושי. לו היינו לוקחים אדם שחי בשנת 1900 ומצניחים אותו בשנת 2000 הוא ללא ספק היה לכל הפחות מקבל סחרחורת וככל הנראה מאבד את העשתונות מכמות השינויים הטכנולוגיים, כלכליים, תרבותיים ופוליטיים שעברו על העולם בפרק הזמן הזה. זו היא המאה שבה גילויים מדעיים והמצאות טכנולוגיות שינו לחלוטין את פני האנושות, זוהי המאה שבה עשרות מיליוני אנשים נטבחו במלחמות בקנה מידה שלא נראה קודם לכן, זוהי המאה שבה נשים קיבלו זכות הצבעה והחלו לראשונה לקחת חלק בחיים הציבוריים והפוליטיים, המאה בה התייצבה ארצות הברית בתור האימפריה התורנית על בימת ההיסטוריה ועוד ועוד…

אך לפני שאנחנו צוללים אל תוך האירועים שעיצבו את עולמנו כפי שאנו מכירים אותו כיום כדאי ראשית להקדיש מספר מילים להגדרת התקופה עליה אנחנו מדברים.

על איזו תקופה אנחנו מדברים כשאנחנו מדברים על המאה העשרים?

התשובה לשאלה מתי מתחילה ומסתיימת המאה ה-20 יכולה להיות טכנית: היא מתחילה ב-1900 ומסתיימת בשנת 2000. אולם מבחינה מהותית ניתן לתחום את האירועים במספר דרכים:

יש שמתחילים אותה במהפכה הקומוניסטית ומסתיימים בנפילת חומת ברלין.

יש המגדירים אותה כמאה ה'אידיאולוגיות' ה'איזמים'

יש המגדירים אותה כמאה האמריקנית- מתחילה ב1900 התנקשות בנשיא מקינ'לי ובעלייה של רוזבלט ועד לנפילת התאומים.

יש המגדירים את המאה העשרים החל מהשנה המופלאה שמתחילה ב1905 כשאיינשטיין מפרסם 5 מאמרים שהופכים את הפיזיקה על פניה.

פרנץ פרדיננד

יש גם המגדירים את המאה ה20 כ"מאה ה20 הארוכה" – החל מ1889בשנה זו- בעיירה האוסטרית מהיילם התאבד יורש העצר האוסטר-והנגרי, המחליף שלו הוא פרנץ פרדיננד שבעקבות הירצחו תתחיל מלחמת העולם הראשונה. יש שמועות שהוא התאבד בעקבות ויכוח ובין פרנץ יוזף לגבי זכויות עמים בשטחי האימפריה ההבסבורגית. האירוע אמנם לא הותיר חותם אך מדובר באירוע סימבולי- מדובר בסממן של ריקבון שמתחיל לעטוף את כל מה שביטא את המונרכיות השושלתיות באירופה של המאה ה19 ואחורה. העולם שנשלט על ידי מלכים מתחיל לאבד את הרלוונטיות.

האירוע השני שמסמן את ראשית המאה ה-20 הארוכה קרה בפריז- אדם בשם ז'ורז' בולנז'ייה שהיה גנרל כריזמטי שהיה גם שר הצבא הצרפתי בעבר, נבחר ברוב עצום לציר של פריז במועצת הנבחרים הצרפתית. ברגע שהוא נבחר הוא מבקש לסלק את בני המלוכה הבורבוני, לנקום בגרמני, להחזיר את אלזס ולוריין- הפופולאריות שלו גואה והולכת מכל צדי הקשת הפוליטית. ההמון מתפעל מנפוליאון חדש. בולנז'ייה יואשם ע"י בית הנבחרים ובית המשפט הצרפתי בבגידה ברפובליקה, בורח מצרפת לבלגיה ושנתיים מאוחר יותר הוא התאבד.

מדובר בנקודת מפנה כי במאה ה19 הייתה מגמה גדולה מאוד של שלטון פרלמנטרי לא מלוכני ולא דמוקרטי ושהיסוד הלא-דמוקרטי יהיה חזק, והסילוק של בולנז'ייה מסמן את קיצה של המגמה הזו.

קצת קודם לכן, בשנת 1881 ראש הממשלה המכהן בבריטניה בנג'מין ד'יזרעלי מפסיד בבחירות, קודם לכן הוא הולך לפרלמנט ולא למלכה.

הסופר קן פולט טוען שהמאה ה19 נגמרת ב1911 בהכתרה של מלך וזו הייתה הפעם האחרונה שבא נפגשו מנהיגי כל המונרכיות הקיסרות באירופה.

מבחינת סיומה של המאה ה-20 ייתכן ועדיין מוקדם לקבוע ואנחנו חסרים פרספקטיבה היסטורית. עם זאת, שני האירועים המובילים לציון סיומה של התקופה הדרמטית הזו וראשיתה של המאה ה-21 הם נפילת חומת ברלין והתפרקות הגוש הקומניסטי בראשית שנות ה-90 ואירועי 11.9.01 שנתנו את האות לפתיחתו של עידן חדש בהיסטוריה העולמית.

לקריאה נוספת:

סוגיות בתרבות המאה ה-20

מאמר זה הינו חלק מהקורס החופשי להבין את המאה ה-20, אם מצאתם בו ערך אנא שקלו להראות את הערכתכם בתרומה

עוד דברים מעניינים:

שינוי גודל גופנים
ניגודיות