סיכום באזרחות: אמצעי פיקוח וביקורת

סיכום באזרחות: אמצעי פיקוח וביקורת

הסיכום להלן הינו חלק מאסופת הסיכומים באזרחות באתר

במסגרת הרעיון הדמוקרטי ותפיסת הדמוקרטיה ישנם מספר אמצעי פיקוח וביקורת על המשטר, מהם אמצעי פיקוח וביקורת מוסדיים פורמליים ואמצעי פיקוח וביקורת בלתי פורמליים:

  1. ביקורת מוסדית-פורמלית – מוסדות שלטוניים המבקרים מוסדות שלטוניים אחרים(פרלמנט).
  • הפרלמנט מפקח על השלטון במספר דרכים שונות:

–     חקיקה:על ידי החקיקה מוגבלות פעולות הממשלה ושאר רשויות השלטון.

–     הצבעת אי אמון:הפרלמנט יכול בכל עת להביע אי אמון בממשלה ועל ידי כך להביא לסיום כהונתה.

–     אופוזיציה: האופוזיציה מורכבת מנבחרי העם שאינם חלק מהקואליציה.תפקידה של האופוזיציה היא לבקר את השלטון,לפקח עליו באמצעות החקיקה ,הצבעות אי אמון וכדומה.

  • מוסד ביקורת המדינה מפקח על הפעילות של המערכת הממשלתית והציבורית בתחום של מנהל תקין , כלכלה וכספים , וגם מבקר פעילות זו . הביקורת חייבת ע"פ חוק להתפרסם ברבים והמוסד נדרש ליידע את הפרלמנט ,כלי התקשורת והציבור על תפקוד הממשל כדי שגם הם יוכלו לבקר אותו.
  • נציב תלונות הציבור:מוסד זה מטפל בפניות הציבור בנושאים בהם סבור המתלונן שרשויות השלטון,מוסדותיו או בעלי התפקידים פגעו בהם פגיעה אשר יש בה אי צדק בולט.
  • מערכת המשפט:בית המשפט בודק את פעולות השלטון נעשו בהתאם לחוק ויכול להורות למדינה לבצע פעולה מסוימת או לאסור עליה לבצע פעילות אחרת.

  1. ביקורת בלתי-פורמלית– אזרחים או קבוצות המבקרים את השלטון מתוך מטרה לפקח עליו .
  • תקשורת – אמצעי התקשורת מספקים לציבור מידע על הנעשה בממשל , חושפים שחיתות , אי יעילות ואף נותנים הערכה ופרשנות על מדיניות מעשים ואירועים . כך הציבור מעריך את פעולותיו של הממשל ונוקט עמדה בעד או נגד פעולותיו .
  • דעת הקהל – הציבור מביע את דעתו באמצעים שונים כמו הפגנות,שביתות,עצרות .מטרת פעולות אלה היא הפעלת לחץ על השלטון והבאה לשינוי מדיניותם.
  • אומנות – קולנוע,תאטרון,ספרות . גם אלה משמשים דרך להבעת ביקורת פוליטית על השלטון .

 

עוד דברים מעניינים:

האם מלחמה טובה לסולידריות? לא בטוח

החברה הישראלית כידוע לכל היא חברה רווית קונפליקטים ובין אם זה על פוליטיקה, דת או סתם זכות קדימה בכביש הישראלים לא מהססים לצלוב אחד את השני. אולם כל אימת שיש

שינוי גודל גופנים
ניגודיות