סיכום: משבר הכנסייה ערב הרפורמה / אביעד קליינברג

  1. סיכום מאמר: הנצרות מראשיתה ועד הרפורמציה – משבר הכנסייה ערב הרפורמה / אביעד קליינברג

סיכום מאמר זה הוא חלק מאסופת סיכומי המאמרים בתרבות המערב כאן באתר

המאה ה-13 הביאה עמה תקופה של הישגים עצומים, אך עם זאת אותות דאגה. המלחמה בין הקיסרות לאפיפיורות הביאה לקץ הקיסרות. הכנסייה הייתה חזקה מאי-פעם, אך מסעות הצלב התבררו ככישלון.

הייתה תחושה כי האפיפיור הפך לשליט, הפועל ממניעים פוליטיים ותועלת ולא איש רוח ודת. בסוף המאה  ה-13 האפיפיורות לא הייתה עוד מוסד מכובד וצנוע שתפקידו בעיקר טקסי, אלא ארגון בינלאומי שאחראי על בירוקרטיה, חקיקת חוקים וקשרים פוליטיים. לתפקיד האפיפיור נבחר קלסטינוס שלא חיפש את הכוח הפוליטי. עם הזמן, הוא החליט להתפטר, דבר שהיה תקדימי. יורשו הלא כ"כ מוסכם היה בוניפיציוס.

בין המאות 12 ל-14 התחזקו בתי המלוכה של אנגליה וצרפת ותכננו מלחמה זו בזו. מלך צרפת הזדקק לכסף והטיל מס על הכמורה, ובוניפיציוס הגיב באי-תשלום מיסים לכמורה. כך חלה מהומה בין הכמורה למלך, העולם לא הגיב על כך. יורשו של בוניפיציוס היה בנדיקטוס, שמת מס' חודשים לאחר מכן. אחריו בא קלמנס ה-5, אשר שיתף פעולה עם מלך צרפת וקיבל את מרות המלך בענייני הכנסייה. היה ברור כי הכנסייה הפכה למקור של שחיתות. היורש היה יוחנן ה-22 שנקלע לסכסוך עם המלך החדש לודוויג סביב הרכוש. ע"פ הסכם שהיה הכנסייה מחזיקה ברכוש והמסדר יכול להשתמש בו. האפיפיור הכריז על ביטול הסכם זה והעביר את הרכוש למסדר. לודוויג הכריז חרם על האפיפיור.

במאה ה-14 הכול החל להתמוטט: המגיפה השחורה (מגיפת הדבר), טבח ביהודים וכולי. נבחרו 2 אפיפיורים באירופה: קלמנס ה-7 ואורבנוס ה-6. כל צד טען שהוא מייצג את הכנסייה האמיתית. נוצר סכיזמה (קרע) ונבחר במקומם אלכסנדר ה-5 שנפטר ובמקומו התמנה יוחנן ה-23 שודד ים. התכנסה וועדה שהחליטה על מונרכיה חוקתית שבה הריבון הוא המחליט באסיפה כללית. במקומו מונה מרטינוס ה-5 והקרע הגדול הסתיים.

בתקופת הקרע ולאחריו, ויתרה האפיפיורות על זכויותיה לממלכות בכדי לזכות בתמיכתן. האפיפיור החדש פיוס ה-2 הכריז על ביטול המונרכיה החוקתית.

המאה ה-15 התאפיינה בשחיתות על כס האפיפיור. אנשי מוסר התריעו כי הכנסייה זקוקה לתיקון. האפיפיור לאו ה-10 הזדקק לכסף (שנת 1514) לסיום בניית כנסיית סנט פטרוס ברומא. הוא החל מוכר כתב מחילה אפיפיורי, זו לא הייתה התנהגות מוסרית.

מרתין לותר, מרצה ונזיר, מתח ביקורת על מסחר זה ועל רדיפת הבצע של האפיפיורות. בעקבות כל זה, החל תהליך שנקרא רפורמציה בכנסייה. במאה ה-16 החלטה על יורשים של המסורת הנוצרית, נקבעה על ידי מאבקים אידיאולוגיים וצבאיים.

ראה גם:

ברברה טוכמן \ “זהו קץ העולם: המוות השחור”

הרפורמציה והשלכותיה \ דוד כ”ץ

הקתוליות מול הפרוטסטנטיות

כשאלוהים נעשה חירש: ימי המגפה השחורה באירופה

עוד דברים מעניינים:

שינוי גודל גופנים
ניגודיות