סיכום: האינטרסים של בריטניה במתן הצהרת בלפור

סיכום: האינטרסים של בריטניה במתן הצהרת בלפור

הסיכום להלן הוא חלק מאסופת הסיכומים בהיסטוריה א כאן באתר.

-האינטרסים של בריטניה במתן הצהרת בלפור

אחד הגורמים החשובים ביותר העומדים ברקע להצהרת בלפור הוא מלחמת העולם הראשונה.

1. בריטניה רצתה להשתלט על ארץ ישראל עם תום המלחמה והניחה שהציונים יהיו בעלי ברית נאמנים בגלל תלותם בבריטניה. בריטניה רצתה להרחיב את שלטונה במזה"ת למען ביטחון תעלת סואץ. היא ראתה בישראל כמקום מושלם להקמת בסיס לצי ולצבא שיאבטח את תעלת סואץ, אך ידעה שהמדינות שנלחמות לצידה במלחמה לא יסכימו לכיבוש ארץ ישראל ולכן ניסתה להשיג את שליטתה על הארץ בדרכים אחרות.

2. בריטניה לא הייתה מרוצה מהסכם סייקס-פיקו (1916)- זהו הסכם חשאי שנחתם בין צרפת לבריטניה שבו הן מחלקות ביניהן את שטחי האימפריה העותומאנית. תמיכה בהקמת בית לאומי לעם היהודי בארץ ישראל אפשרה לבריטניה להתנתק מהסכם זה ולהמשיך לשלוט על ארץ ישראל.

3. בריטניה רצתה שרוסיה לא תפרוש מהמלחמה- במהלך 1917 החלה מהפכה קומוניסטית ברוסיה והיא רצתה לפרוש מהמלחמה. במתן ההצהרה בריטניה קיוותה שרוסיה תישאר במלחמה משום שרוב מחוללי המהפכה היו יהודים.

4. בריטניה רצתה לצרף את ארה"ב למלחמה- בריטניה פנתה בהצהרה זו ליהודי העולם כולו וכיוונה בעיקר ליהודי ארה"ב. היא האמינה כי יש להם השפעה רבה על הקהל בארה"ב וכך ארה"ב תצטרף למלחמה.

עוד דברים מעניינים:

האם מלחמה טובה לסולידריות? לא בטוח

החברה הישראלית כידוע לכל היא חברה רווית קונפליקטים ובין אם זה על פוליטיקה, דת או סתם זכות קדימה בכביש הישראלים לא מהססים לצלוב אחד את השני. אולם כל אימת שיש

שינוי גודל גופנים
ניגודיות