מבוא לפסיכופתולוגיה: הפרעות מצב רוח \ אפקטיביות

הסיכום שלפניכם הוא חלק מסיכום הקורס מבוא לפסיכופתולוגיה ומאגר הסיכומים בפסיכולוגיה באתר.

הפרעות אפקטביות= mode disorder

הפרעת אפקטיביות\ הפרעות מצב רוח הינו שם כולל לקבוצה של הפרעות נפשיות שהמאפיין המרכזי שלהן הוא פגיעה או שינוי משמעותי במצב הרוח או באפקט (חווית הרגש) של האדם.

מוד- ההרגשה הכוללת. אפקט- רגש ספציפי. בהפרעות אפקט האקלים הכולל צובע את כל התפקוד של האדם.

בהפרעות אפקט ניתן לדבר על רצף: מאניה דפרסיה- ציקלוטימיה ודיסתמיה – הפרעות של חיי היומיום

  • מאניה דפרסיה – ההפרעה הקשה ביותר. הפרעה דו קוטבית בה החולה סובל מתנודות קיצוניות ומחזוריות במצבי הרוח ללא תלות הכרחית בנסיבות הסביבתיות. (מאניה- מצב רוח מרומם באופן קיצוני, דפרסיה- דיכאון)
  • דיסתמיה וציקלוטימיה אלו הפרעות כרוניות קלות יותר מוגדרות בDSM. דיסתמיה (מלנכוליה)- הפרעת מצב רוח המאופיינת במצב רוח דיכאוני או מדוכדך, מצב רוח ירוד למשך זמן של מעל שנתיים. אפקט ירוד אך לא ברמה של דיכאון. ציקלוטימיה– מדמה מאניה דפרסיה אך בעצמה מתונה יותר. למשך שנתיים לפחות  לרב הלוקה בציקלוטימיה אינו מודע  לבעייתיות בשינויי מצב רוחו.
  • הפרעות של חיי היומיום- לא ברמה קלינית. ירידת האנרגיות, באפקט (דיכי).

הפרעות אפקט לעומת סכיזופרניה:

כאשר משווים בין הפרעות מצב רוח וסכיזופרניה מדובר על מהלכי מחלה שונים.

  • באפקט– לאדם יש התקפים אך הוא חוזר לבייס ליין שלו.  בעוד שבסכיזופרניה האדם אף פעם לא יחזור למצב הרגיל שלו.
  • בסכיזופרניה– התקופה הפעילה של הגל הפסיכוטי כוללת תופעות כמו הלוציונציות בעוד שבדיכאון יש העדר של תופעות בגל הפסיכוטי. יכול להיות שאדם יתפקד שנים במאניה דפרסיה. הגלים= גל פסיכוטי. רמסיה= הקו. הנקודה שבה מופיע הגל הדיכאוני זה טריגר- פנימי, חיצוני, מזוהה, בלתי מזוהה- יכול להיות סיבות אובייקטיביות ויכול להיות מצב של תהליכים פנימיים להתפרצות הגל הפסיכוטי.

המהלכים הם משמעותיים ברמה של הפרוגנוזה ולצפי לעתיד!

מה ההבדל בין סימפתיה ואמפתיה?

האם זו "אמפתיה" או "סימפתיה" שאתם מביעים? בעוד שרוב האנשים נוטים להחליף ולבלבל במשמעות המילים, ההבדל במנגנון הרגשי שלהן חשוב. אמפתיה, היכולת להרגיש בפועל את

ללמוד טוב יותר:

לקבל השראה:

להפעיל את הראש:

להשתפר: