מוטיבציה פנימית מול מוטיבציה חיצונית

התנהגות ארגונית: מוטיבציה פנימית מול מוטיבציה חיצונית

מתוך: מנהל עסקים \ התנהגות ארגונית

מוטיבציה פנימית VS  מוטיבציה חיצונית

מקור המוטיבציה של רובנו מגיע משילוב של מוטיבציה פנימית וחיצונית, הרבה פעמים אנחנו עושים דברים בשביל התגמול החיצוני ובגלל ההנאה בביצוע הפעולה, אנחנו צריכים לוודא שעובדים מבינים את הקשר בין ביצוע לתגמול.
אם לאנשים יש מוטיבציה פנימית קל מאוד לעודד אותם לבצע, יחד עם זאת מאוד מאוד קל להרוס מוטיבציה פנימית. כשאנחנו נותנים חיזוק חיצוני, הרבה פעמים אנחנו יכולים לגרום לזה שהמוטיבציה הפנימית תרד.

הרבה פעמים שאנחנו מוסיפים את הפרסים, זה גורם לזה שאנחנו מורידים את המוטיבציה הפנימית.

ניסוי: לפר ושותפיו עשו ניסוי על ילדים בגן, ולניסוי היו 3 שלבים:

שלב 1 : נתנו לילדים לשחק עם כל מיני טושים, והסתכלו מי בחר לשחק מיוזמתו האישית בטושים.

שלב 2: לקחו את הילדים שבחרו מיוזמתם לשחק בטושים- מוטיבציה פנימית וחלקו אותם ל3 קבוצות:
1. לשליש אמרו שיקבלו פרס אם ישחקו עם הטושים
2. לשליש לא אמרו כלום ואח"כ פשוט נתנו להם פרס בהפתעה
3. לשליש לא אמרו כלום ולא נתנו אח"כ פרס.

שלב 3: שוב נתנו לילדים זמן משחק חופשי ובדקו איזה ילדים חזרו לשחק עם הטושים (את הפרסים נתנו רק אח"כ).

כמו שאנחנו מחפשים סיבות להתנהגות של אנשים אחרים כך אנחנו מחפשים סיבות להתנהגות שלנו ובעצם יש לנו תחושה שמישהו אחר גורם לנו לעשות את זה, ויש לנו את התחושה שאנחנו עושים את כי מישהו אחר אומר לנו לעשות את זה ולא מתוך הנאה ß הנקודה הקריטית מישהו אחר שולט בתנהגות שלי.
זה לא שפרס חיצוני תמיד יוביל להרס המוטיבציה הפנימית, אם אנחנו מבצעים איזה פעולה ומקבלים מידע , פידבק אשר לא נחשב כמשהו שתלטני לא תהייה פגיעה במוטיבציה הפנימית.
רק משהו שתלטני יגרום לפגיעה במוטיבציה החיצונית! אם הבוס נותן פקודות ומנפנף בפרס בסוף המטלה, זה נתפס כמשהו שתלטני ומוריד את המוטיבציה הפנימית שלנו.
עובדים שיש להם מוטיבציה פנימית לבצע את העבודה, מצאו שהם יותר מסופקים בעבודה ויותר שייכים לארגון. מבחינת הארגון לטובת הארגון לתת לעובדים עבודות מעניינות ומאתגרות, כדאי לארגון לתת לעובדים חופש בחירה ושותפות בתהליך.
כאשר אנשים מרגישים שעושים דברים מבחירה חופשית ושדברים בשליטה שלהם. יהיו בעלי מוטיבציה ומחויבות יותר גבוהים.

אם עובד נהנה מפעולה מסויימת ואין פרס חיצוני יש סיכוי שהוא יפרש את זה שהוא עושה מטרה מסויימת בגלל שהוא נהנה ממנה, ומנגד אם נותנים לעובד פרס חיצוני יש סיכוי שהוא יפרש את זה שהוא עושה את העבודה בגלל שמשלמים לו על זה .

עוד דברים מעניינים:

שינוי גודל גופנים
ניגודיות