סיכום בהיסטוריה: הפלישה הגרמנית לרוסיה – "מבצע ברברוסה"

סיכום בהיסטוריה: הפלישה לרוסיה – "מבצע ברברוסה"

מתוך: סיכומים לבגרות בהיסטוריה – השואה

ביוני 1941 הפרה גרמניה את ההסכם ריבנטרופ-מולוטוב, ופלשה לברית המועצות. על-אף התנגדותם של כמה ממפקדי הצבא הגרמני, היטלר חשב כי מדובר במהלך חשוב ביותר, וזאת מן הטעמים הבאים:

1)     היבט אסטרטגי – כיבוש ברה"מ ישחרר את גרמניה מן המתיחות במזרח (אויב אפשרי בגבול המזרחי), ובנוסף חיסול ברה"מ יביא לבידודה של בריטניה במערכה נגד גרמניה.

2)     היבט צבאי – היטלר היה בטוח שהצבא של ברה"מ הוא חלש ויהיה קל לנצח אותו.

3)     היבט כלכלי – ניצול משאבים ואוצרות טבע הקיימים באדמת ברית המועצות.

4)     היבט אידיאולוגי – מלחמה נגד ברית המועצות היא למעשה מאבק אידיאולוגי: הנאצים המאמינינם בהיררכיה של גזעים לעומת הקומוניסטים המאמינים בשוויון בין בני אדם. בנוסף העם הרוסי נחשב היה לחלק מן הגזע הסלבי ובהתאם לתורת הגזע הנאצית, יש לשעבד ולנצל את הגזע הזה.

ביוני 1941 פלש הצבא הגרמני לרוסיה משלושה כיוונים שונים בו זמנית: בצפון התקדם הצבא לכיוון העיר לנינגרד, בדרום לכיוון אוקראינה ובמרכז לכיוון העיר מוסקבה.

במהלך חצי השנה הראשונה של המלחמה הצליח הצבא הגרמני לתקוף ולהתקדם, ולכבוש את המדינות הבלטיות ואוקראינה מידי הרוסים. לצבא הרוסי נגרם נזק רב, הוא נסוג לאחור, תוך שהוא משאיר אחריו "אדמה חרוכה" (שטח שהוחרב ע"י חיילים לפני נסיגתם). כחצי שנה לאחר פרוץ המלחמה נתקל הצבא הגרמני בקשיי החורף הרוסי, כוחו נחלש והרוסים שהיו עד אז במצב של מגננה עוברים להתקפה.

החורף הרוסי היה הפתעה גדולה לצבא הגרמני. הטמפרטורה ירדה ל-30 מעלות מתחת לאפס, חיילים גרמנים רבים מתו מקור, דלק הטנקים קפא והתגלה מחסור גדול במזון.

 

התמודדות ברה"מ עם הפלישה הגרמנית:

בתחילה התקדם הצבא הגרמני במהירות וכבש שטחים רבים כולל אוקראינה, תוך כדי טבח באוכלוסייה. הצבא הרוסי נאלץ לסגת, כאשר הוא משאיר אחריו "אדמה חרוכה"- הכוונה לשריפת כל היבולים,והשחתת בתים, מפעלי תעשייה וצבא וכל מה שיכול לשמש את הישרדות הגרמנים בשטח הרוסי.

במלחמה שהתנהלה בסטלינגרד, בלנינגרד ובמוסקבה נחל הצבא הגרמני תבוסה ולא הצליח לחדור אליהן ולכבוש את כל רוסיה, בשל התנגדות נחושה מצד הרוסים.

ההצלחה המהירה של היטלר בתחילה, גרמה לו לזלזל בצבא הרוסי, והוא לא העריך נכונה את כוחו והיקפו של הצבא הרוסי, שהצליח לשבש את תוכניתו של היטלר.

בדצמבר 1941 , בשיא החורף הרוסי החלה מתקפת נגד של הרוסים, והגרמנים נאלצו להתמודד עם -"הגנרל חורף"- שלג וקור עז, בנוסף לחבלה בדרכי האספקה של הגרמנים , ובכך מנעו מהגרמנים להיערך מחדש. כתוצאה מכך מתו רבים מקור, טנקים רבים יצאו משימוש משום שהדלק קפאו, וגם התותחים לא יכלו לירות.

התוצאה: נסיגה גרמנית ומפנה נוסף במלחמה לאחר כישלון כיבוש בריטניה.

עוד דברים מעניינים:

שינוי גודל גופנים
ניגודיות