היבטים פוליטיים של המודרניזציה

מבוא לתיאוריות סוציולוגיות ואנתרופולוגיות: היבטים פוליטיים של המודרניזציה

מתוך: מבוא לתאוריות סוציולוגיות ואנתרופולוגיות – סיכומים

סיכומים, עדכונים והרבה דברים טובים בקבוצת הפייסבוק שלנו – לייקקונו

בתחום הפוליטי של המודרניזציה התופעה העיקרית שמצדיקה התייחסות היא מדינת הלאום הטריטוריאלית, המוכרת לנו היום היא מודל פוליטי חדש יחסית.

  • ממונרכיה לרפובליקה – באירופה של ימי הביניים הייתה מערכת פיאודלית ואנרכית למדי מבחינה פוליטית, שבה החלוקה לאזורים, לערים, לנסיכויות וכדומה, הייתה חלוקה ארעית עם חפיפות, שאינה מוסדרת מבחינה פוליטית. כלומר, אז לא היה מודל פוליטי כפי שיש היום – של שלטון מרכזי אחד, עם גבולות טריטוריאליים ברורים, אדמיניסטרציה שמשרתת את השלטון ואוכלוסיה עם הגדרת זהות שקושרת אותה למערכת הפוליטית – כך שהמערכת הפוליטית קשורה לטריטוריה ולזהות האוכלוסייה. בימי הביניים השליטה של מרכזי הכוח, התבצעה על ידי האצלת סמכויות לשליטים אזוריים שחייבים את נאמנותם למרכזים הללו, אך כמובן שזוהי נאמנות שמשתנה מזמן לזמן. כך שההתגבשות של יחידות טריטוריאליות גדולות, תחת שלטון מרכזי יחיד של האומה, היא מאפיין חדש שצמח באירופה, יחסית בשנים האחרונות – היא התגבשות מדינת הלאום.
    1776 – המהפכה האמריקאית – המהפכה של 13 הקולוניות (המושבות) האמריקאיות באמריקה שפרצו במרד של מלחמת העצמאות האמריקאית (תחת השלטון הבריטי) – האוכלוסייה דרשה שיהיה לה ייצוג בשלטון המרכזי, ולהימנע ממיסוי – כך נוצרה הפדרציה של המדינות החדשות – ארה"ב. כך, נוצרת בארה"ב צורת שלטון חדשה, שבה המדינה תלויה בחוזה בינה לבין האזרחים ותפקידה לשרת אותם ואת צרכיהם – זוהי דמוקרטיה אזרחית. יש קשר הדוק בין המהפכה האמריקאית לצרפתית – המהפכה הצרפתית (1789) בתוך אירופה מבטאת את ההיווצרות של אותה התפיסה החדשה של אזרחות, שוויון, השתתפות ואחווה לאומית, והתפיסה שהמדינה היא מדינת אזרחיה ולא מדינת שליטיה. ברמה ההיסטורית זוהי הפעם הראשונה שהמשטר האירופאי הישן (המלוכה האבסולוטית) ממוטטת על ידי מרד של האזרחים הפשוטים. אז נוצר סוג חדש של מדינה – המדינות שקיימות גם היום במאה ה20. בתוך שתי המהפכות הללו ניתן לראות את הניצנים של הדמוקרטיות והמשטרים הליברליים של המאה ה 20, וגם ניתן לראות את הניצנים של המשטרים הטוטליטאריים והדיקטטוריים של המאה ה 20 (שהם משטרים בעלי מאפיינים סוציו-פוליטיים דומים מבחינת טריטוריה וצורת שלטון מודרנית) – כהתגוננות מפני מהפכות. המשטרים החדשים הללו מסמנים את קיצו של המשטר הישן הפיאודלי והמונרכי (שליטת יחיד – מלוכני), כאשר רק בסוף מלחמת העולם השנייה מסתיים תהליך היווצרות מדינות הלאום המודרניות. מוסד המדינה והמערכת הפוליטית הינם נושא מאד חשוב ומעניין בסוציולוגיה.

ללמוד טוב יותר:

לקבל השראה:

להפעיל את הראש:

להשתפר: