היבטים תרבותיים של המודרניזציה

מבוא לתיאוריות סוציולוגיות ואנתרופולוגיות: היבטים תרבותיים של המודרניזציה

מתוך: מבוא לתאוריות סוציולוגיות ואנתרופולוגיות – סיכומים

ההיבט התרבותי של המודרניזציה הוא תחום של אידיאולוגיות (אומנות, חקיקה), מנטאליות, הבעה, יצירה, סמלים.

  • מדתיות לחילוניות – החברה המסורתית מוגדרת באופן תרבותי כחברה שיש בה מערכת קבועה של אמונות והתנהגויות, המוגדרת כדת. הדת קשורה לאמונה בכוחות על טבעיים (ישות) ובקדושה, אשר ממנה נגזרת מערכת של התנהגויות. באירופה המערכת התרבותית השלטת הייתה הכנסייה הקתולית, ומערכת ההתנהגויות הנגזרת מכך מתמסדת בצורה של מוסדות חברתיים שתפקידם לממש, לארגן ולבצע את מה שנדרש על פי האמונה הדתית. הנצרות החדשה התפתחה מתוך הדת היהודית ויוצגה על ידי ישו (שהוצא להורג על ידי השלטון הרומאי כי נחשב למרדן ומהפכן). בהמשך, קצת לפני התפוררות האימפריה הרומית, אחד הקיסרים התנצר וכפה את הדת הנוצרית, כך שבהמשך השנים אירופה הפכה לנוצרית והתפתחה הכנסייה הקתולית למוסד שמייצג את האמונה הנוצרית בכללה. זהו מוסד בעל שליטה תרבותית חזקה מאד מימי הביניים ועד לתקופת המודרניזציה. הכנסייה הייתה המוסד היחיד באירופה שהיו לו סניפים הפזורים על פני היבשת, והם היו כולם ממושמעים להיררכיה הריכוזית של ראשי הכנסייה – כולם העבירו והפיצו מסרים תרבותיים אחידים לכל החברה וחינך כך את ההמונים לדת הנוצרית. לכן זהו מוסד בעל השפעה תרבותית עצומה על התרבות האירופאית. המונופול הדתי הזה מתחיל להיסדק בשנת 1517 כאשר מופיע כומר בשם מרטין לות'ר שתכליתו היא לבצע רפורמה בכנסייה, משום שלדעתו הכנסייה סטתה מכוונתה המקורית של הנצרות והפכה להיות נצלנית, רכושנית ומושחתת. הכנסייה הפכה למוסד העשיר ביותר מבחינת נכסים ורכוש, על חשבון הקהילות של פשוטי העם, ולכן לות'ר רצה לפעול למען צדק חברתי. נוצרה תנועת הרפורמציה שבסופו של דבר נטשה את הנצרות הקתולית ויצרה את הזרם הפרוטסטנטי – זרם נוצרי מתחרה. לפיצול הזה יש משמעות גדולה מכיוון שהוא שבר את המונופול התרבותי של הכנסייה הקתולית, כך שנוצרת תחרות בין הגורמים והחברה יכולה לבחור במי להאמין. הפיצול הזה גרם למסר הדתי בכללותו להיסדק, כי עד אז הוא נשען על המונופוליות שלו, והתחרות הפנימית הזו מזכירה את העובדה שמוסדות הדת והאמונה יכולה להיות סובייקטיבית וניתן לבחור בה. כך שנוצר מרחב תרבותי שמאפשר התפתחות של עמדות ואמונות שונות – וכך נסללה הדרך גם לעמדה החילונית.
  • ממסורת למדע – אחת ההגדרות של התרבות המודרנית היא "תרבות המדע" מכיוון שהמדע הוא זה שמחליף את הדת, את מקור הידע על העולם. המהפכה המדעית הזו גם מעבירה את הדגש מקבלת אמיתות באמצעות התגלות אלוהית, לאמונה של האדם להבין את העולם בכוחות עצמו.
  • מוסד הסמכות הערכית – לגיטימציה וסוציאליזציה של המדע, הופכת אותו למוסד המרכזי בתחום התרבותי.

הכסף או החיים: כמה זה "מספיק"?

כמה כסף זה מספיק בכדי לחיות חיים מאושרים? אם התשובה היא "עוד" אז אין לכם סיכוי, אבל מבט אחר על העבודה והקניות יכול לשנות את זה.

ללמוד טוב יותר:

לקבל השראה:

להפעיל את הראש:

להשתפר: