מבוא לפסיכולוגיה – סיכומים: סיבות להתפתחות של סכיזופרניה

מבוא לפסיכולוגיה – סיכומים: סיבות להתפתחות של סכיזופרניה

הסיכומים עוזרים לכם? אנא שקלו לתת תרומה קטנה בתמורה… אפשר גם לעשות לייק!

חזרה לרשימת סיכומים במבוא לפסיכולוגיה

סיבות התפתחות הסכיזופרניה:

  1. משתנים גנטיים- ככל שיש יותר משתנים גנטיים כך הסיכוי שאדם יחלה בסכיזופרניה גבוה יותר. עם זאת, אין מתאם מלא (של 100% בין תנאי הגנטיקה לסכיזופרניה).
  2. משתנים ביו-כימיים- תיאוריה אחת אומרת שאצל הסכיזופרנים יש בעיה בייצור הדופמין בגוף האדם ולכן התרופות נותנות דופמין. אסכולה אחרת גורפת שיש בעיה בייצור הסרטונין. כיום, חברות התרופות מייצרות תרופות שמטפלות גם וגם.

עודף דופאמין וחוסר סרטונין– סכיזופרן חוסר דופאמין– פרקינסון

עודף דופאמין– מאניה

כאשר בוחנים את יעילותן של תרופות יש לבחון שני אספקטים:

א.      האם היא יעילה?

ב.      מהן תופעות הלוואי? האם הן שוות את זה?

בד"כ התרופות יעילות על מנת לצמצם את הסימפטומים החיוביים:

הדור הראשון של התרופות: תופעות לוואי קשות- בעיות בלב

ישנם פסיכיאטרים שגורסים שאין לקחת כלל תרופות. חשוב לדעת שסכיזופרן שלא לוקח תרופות הוא מידרדר ולא יודע שהוא מידרדר וזה מאוד מסוכן.

שאלת השאלות- ממה נובעת הסכיזופרניה?

ישנו תיעוד אמין של אנשים שעברו טיפול פסיכולוגי ונצפה שיפור בתפקודם לאחר שלקו בסכיזופרניה. גם אם הם לא לגמרי התגברו על המחלה, הם הצליחו לחזור לחיים תקינים לאחר הטיפול.

פרויד טען טענה קיצונית שהסכיזופרניה היא קיבעון אוראלי. אדם שחווה חסך בתקופה אוראלית מוקדמת (בחודשים 1-4 לחייו) עלול לפתח בעתיד סכיזופרניה. כלומר, אם אדם לא רכש את האמון הבסיסי החשוב שהוא אמור לרכוש בשלב האוראלי המוקדם, הוא ממשיך את חייו עם מעמסה מאוד גדולה שמקבעת אותו ועלולה להפוך לשיגעון. האם אכן קיים קשר בין אמא שהזניחה קשות את תינוקה בגיל כה צעיר לבין אדם שפיתח סכיזופרניה בגיל 40 לחייו?

כאשר מדובר על הזנחה מאוד קיצונית- כנראה שכן.

כל ארבעת סוגי הסכיזופרניה מפרקים ברמה זו או אחרת את האישיות. האדם יוצר לעצמו גירויים מדמים של העולם ואינו מחובר לעולם החיצוני האמיתי. הדברים שהוא רואה בסביבה אינם נקלטים, הוא מתרחק ויוצר לעצמו גירויים אחרים אותם הוא רואה ושומע. במסגרת זו הוא יכול לשמוע קולות שונים כמו: "לך תהרוג" או "תמשיך לנסוע ברמזור אדום ותדרוס את הזקנה".

נערך מחקר שבו לקחו אנשים על מזרן מים בבריכה ונתקים אותו לגמרי מגירויים חיצוניים באמצעות כיסוי עיניים, אטמי אוזניים וכו'. לאחר שעה, האדם מתחיל לשמוע קולות. כלומר, אם אין לאדם גירויים, הוא יוצר אותם. זה נכון, שאין אלו קולות מסוכנים שעלולים לומר לו ללכת להרוג, אבל הוא חווה למעשה את החוויה הראשונית של הסכיזופרניה. כתוצאה מהמניפולציה הפסיכולוגית, הוא יצר לעצמו קולות שהחשיבם כחיצוניים. בעקבות מחסור בסרטונין אצל חולי הסכיזופרניה, הקולות אותם הם יוצרים הם מסוכנים הרבה יותר.

התומכים בפרויד- מצאו כי במרבית המקרים של חולי הסכיזופרניה דובר על הזנחה בילדות המוקדמת.

עפ"י פרויד בגיל מאוחר, קיים טריגר שמעורר את הבעיה הנפשית וגורם להתפרצותה.

תיאוריות התנהגותיות:

התיאוריות ההתנהגותיות מדברות על טיפול התנהגותי לסכיזופרניה בהן הפסיכולוג מלמד את האדם החולה כיצד להתמודד עם הסימפטומים ועם ההלוצינציות של המחלה. כמו-כן לאחרונה, יש יותר התייחסות לנושא של התנהגויות סכיזופרניות נלמדות. בקרב אנשים שתרופות לא עוזרות להם למשל, זה טיפול מאוד יעיל. אדם שרואה דמויות למשל יכול ללמוד שאין שם דמויות.

תיאוריות סוציו-תרבותיות:

תיאוריית התיוג– עפ"י הניסוי של רוזנהן שבו אנשים התחפשו לחולים ונכנסו למחלקה סגורה של בתי חולים פסיכיאטריים מראה כי ניתן לתייג מישהו מבחינה חברתית כסכיזופרן והוא הופך לכזה. ישנה גישה שאומרת שאם החברה תתייג את האדם החולה כבריא, הוא יהפוך לכזה. תפיסה זו מאמינה כי התיוג מחריף את הבעיה ואם היא הייתה מתייחסת בצורה אחרת לחולים זה היה יכול לעזור.

תיאוריית המסר הכפול– ילד שגדל בבית בו הקשר שלו עם אביו שונה והפוך לקשר שלו עם אימו. לכל אחד מהם מערכת ערכים שונה מאוד והילד מקבל במשך השנים מסרים כפולים ומנוגדים. הגילאים בהם הזהות החברתית היא החשובה ביותר לנער, הוא מבולבל מאוד. הבעיה מבחינת המימדים שלה היא כל כך חמורה שזה יכול להטות את הכף ולגרום לאדם לפתח סכיזופרניה. זאת גישה שמדברת על מבנה המשפחה ועל היחסים במשפחה כמשפיעים.

התיאוריה הקיומית:

כל אדם רוצה לחוות שהוא קיים ועפ"י זה הוא מונע. מבחינה פילוסופית מדובר על משהו שונה לגמרי- אני מונע מכך שאני רוצה שיהיה לי.

עוד דברים מעניינים:

האם מלחמה טובה לסולידריות? לא בטוח

החברה הישראלית כידוע לכל היא חברה רווית קונפליקטים ובין אם זה על פוליטיקה, דת או סתם זכות קדימה בכביש הישראלים לא מהססים לצלוב אחד את השני. אולם כל אימת שיש

שינוי גודל גופנים
ניגודיות