מונחים בתולדות המוסיקה המערבית: מחזור שירים

מונחים בתולדות המוסיקה המערבית: מחזור שירים

הסיכומים עוזרים לכם? אנא שקלו לתת תרומה קטנה בתמורה

מחזור שירים

 קובץ שירים, בד"כ לקול ולפסנתר היוצרים יחידה מוסיקלית ופואטית.מיוחס בד"כ למאה  ה-19 ולליד הגרמני. השירים נכתבו בד"כ ע"י משורר אחד והם יוצרים מחזור. הם יכולים להיות קשורים באמצעות נושא כללי, אהבה, מסע, טבע, ולעיתים יש קו דרמטי לאורך המחזור כמו במחזוריהם של בטהובן אהובה רחוקה , שוברט מסע חורף, ושומן אהבת אישה וחייה. במקרים אחרים המלחין מקבץ שירים מאת משורר אחד כמו במחזור שירים OP. 39  מאת שומן למילים של איכנדורף. ארבעה שירים רציניים של ברהמס כתובים לטכסט תנכי. מהלר, בשיר על האדמה מקבץ שירים מאת משוררים שונים אך זו תופעה פחות נפוצה.

לעיתים השירים קשורים באמצעים מוסיקליים. אצל בטהובן – סולמות סמוכים, קשרים תמטיים, קטעי מעבר של הפסנתר ותחיליות דומות. יש מחזורי שירים עם קולות מעורבים ומהלר הרחיב את הסוגה לקול ותזמורת (שירת מות הילדים). שנברג (במאה ה-20) בפירו הסהרורי המציא והשתמש בהרחבה בשפרכט שטימה SPRECHTSTIMME שהוא חצי שירה חצי דיבור.

צרפתים, רוסים, אמריקאים אנגלים – כולם הצטרפו לחגיגות המחזור. במוסיקת הפופ דוגמא בולטת למחזור שירים , שיר גולש לתוך שיר היא ה ABBY ROAD.

עוד דברים מעניינים:

האם מלחמה טובה לסולידריות? לא בטוח

החברה הישראלית כידוע לכל היא חברה רווית קונפליקטים ובין אם זה על פוליטיקה, דת או סתם זכות קדימה בכביש הישראלים לא מהססים לצלוב אחד את השני. אולם כל אימת שיש

שינוי גודל גופנים
ניגודיות