תולדות המוסיקה המערבית: מודסט מוסורגסקי – תמונות בתערוכה

תולדות המוסיקה המערבית: מודסט מוסורגסקי – תמונות בתערוכה

הסיכומים עוזרים לכם? אנא שקלו לתת תרומה קטנה בתמורה

תמונות בתערוכה  –   1874

היצירה נכתבה בהשראת תערוכה לזכרו של הצייר ויקטור הרטמן, ידידו הקרוב של מוסורגסקי. היצירה הודפסה רק ב-1886. הפסנתרנים אמצו אותה לרפרטואר שלהם רק לאחר שראוול תזמר אותה והיא הייתה לפופולארית ביותר. הביצוע התזמורתי הראשון נעשה ב-1923.

לפי המוסיקולוג גריפית'

כל תמונה מתארת סצנה או סקץ' – המוסיקה היא תגובה לנושא ולא לציור עצמו. כך שלא ניתן להתרשם באמצעות המוסיקה מהאופן שהרטמן עצמו טיפל בנושאים.

מוסורגסקי הופך את עצמו ל"אנונימי" ובמקומו שם את דמות ה"צופה". ה"צופה" הניטרלי שמתואר בפרומנאד השזור בין התמונות. הצופה עובר מתמונה לתמונה וכביכול אין ניסיון ליצור קשר בין התמונות. הקשר אקראי כמו במוזיאון. אך האם בתערוכות הקשר בין העבודות הוא אכן אקראי? התערוכה היא מטאפורה מוכנה למחזור מוסיקלי כמקובל אצל שומן, קובץ של קטעים הנאספים לידי יחידה אחת. הקו המנחה בסידור האוסף הוא עקרון הניגודיות וההשלמה. כך מופיעים קטעים בעלי אופי קומי וגרוטסקי וקטעים רציניים ואיטיים לסירוגין.

תמונות בתערוכה

Promanade  – פתיחה. המלחין/צופה בגלריה. המשקל משתנה: להליכה במוזיאון אין משקל.

  1. The Gnome – ציור של מפתח אגוזים בצורת גמד עם לסתות ענקיות המהלך על רגליים מעוותות. במוסיקה מתואר גמד נזעם, מעוות וקופצני.

Promanade

  1. Il vecchio castello – טירה עתיקה עם טרובדור בקדמתה. עבור טרובדור זה כתב מוסורגסקי סרנאדה.

Promanade

  1. גני טולריי – צרור ילדים ואומנותיהם בגן המפורסם. מן הקטעים ההומוריסטים והתוססים המתארים בין השאר את מריבותיהם של הילדים המשחקים.
  2. Bydlo- עגלת השוורים. פירוש המלה "צאן" אך הציור מתאר עגלת שוורים בעלת גלגלי עץ ענקיים. במוסיקה ניתן להבחין בזמרתו של הרכב אותו הוא שר בעודו מוביל את עגלתו אל מעבר לאופק.

Promanade

  1. בלט האפרוחים שטרם בקעו מקליפתם – הציור הוא של תלבושות שעיצב הרטמן עבור הבלט. כמה מהרקדנים היו אמורים להיות כנריות בביצים שקליפתם כשריון עם רגלייך בולטות וכנפיים. זהו קטע נקרני במיוחד.
  2. שמואל גולדנברג ושמול – יהודי עשיר ויהיר ויהודי עני מתחנן ומפציר. הטון הוא סאטירי ואולי אף עם נופך של חמלה. היו שטענו שיש בו שמץ של אנטישמיות.
  3. לימוז' – השוק – הציור מתאר קתדראלה ובחזית נשים דוחפות עגלות. בתווים כתב מוסורגסקי דיאלוג דמיוני שבו רכילויות וטרוניות.
  4. הקטקומבות – Sepulchrum mortua – הרטמן מצייר את עצמו עם חבר סוקרים את הקטקומבות בפריס ומאירים אותן ע"י מנורה. Con mortuis in linguamortua – פה רוחו היצירתית של המת הרטמן הובילה את מוסורגסקי לגולגולות, היא מדברת אליהן והגולגולות מתחילות לזהור. הפרומנד מופיע כחלק מהתמונה.
  5. הבקתה על רגלי התרנגולת – הבאבא יאגא – המכשפה של הפולקלור הרוסי שזה היה ביתה. דווקא המעוף הפראי של המכשפה שטסה באמצעות מרגמה  הוא שהצית את דמיון המלחין. בקתת הבאבא יאגא עומדת על רגלי תרנגולת והרטמן עיצב שעון בדוגמת הבקתה.

10. השער הגדול של קייב – הרטמן שרטט ציורים של השער שמעולם לא נבנה. השער בסגנון רוסי, גדול, מסיבי, גבוה, בעל צריחים. המוסיקה היא בסגנון המנוני רחב וגדול המצטלצלת מעל לבסים המהדהדים בעוצמה רבה ומשובצת באפקטים של צלצולי הפעמונים. הפרומנד מופיע כחלק מהתמונה.

עוד דברים מעניינים:

שינוי גודל גופנים
ניגודיות