תולדות המוסיקה המערבית: יוהן סבסטיאן באך

תולדות המוסיקה המערבית: יוהן סבסטיאן באך

הסיכומים עוזרים לכם? אנא שקלו לתת תרומה קטנה בתמורה

יוהן סבסטיאן באך – 1685-1750 גרמניה

באך הוא אחד המלחינים החשובים ביותר בתולדות מוסיקה המערבית. הביא את המוסיקה הפוליפונית הבארוקית לשיאה. כתב (והביא לשיא )כמעט כל סוגה אשר הייתה מקובלת בתקופתו, למעט אופרה. בין הסוגות שהלחין: מוסיקה ווקאלית דתית הכוללת קנטאטות, פסיונים, מיסות, מוטטים, מגניפיקט ועוד. הלחין גם קנטאטות חילוניות ("האיכרים" ו"הקפה").  מוסיקה כלית הכוללת קונצ'רטי גרוסו וסולו (גם למספר כלים סולניים), סונטות, טריו סונטות, כ-40 סוויטות לכלים שונים, פרלודים ופוגות, קאנונים ועוד. 48 פרלודים ופוגות למקלדת נכתבו בשני כרכים כאשר כל אחד מהם מכיל פרלוד ופוגה על כל אחד מ- 12 צלילי הסולם הכרומטי (דו מז'ור/מינור, דו# מז'ור/מינור וכו'). בקובץ זה של פרלודים ופוגות הנקרא ה"פסנתר המושווה" באך מנצל את הכיוון החדש של המקלדת, כיוון המאפשר כתיבה בכל סולם ללא עוות באינטונציה (עד אז ניתן היה לכתוב לכ-4 סולמות ללא הזדקקות לכוון מחודש). פסגת הכתיבה הקונטרפונקטית החיקויית של באך באה לידי ביטוי ביצירתו "אמנות הפוגה" הכתובה ל-4 קולות ללא ייעוד לכלי נגינה מסוים. ביצירה זו סדרת פוגות הבנויות כולן על אותו נושא וכול פוגה מפגינה טכניקה קונטרפונקטית שונה. באך לא סיים יצירה זו.

ביוגרפיה

באך נולד לאב מוסיקאי שהדריך אותו ביסודות הנגינה בכינור ובצ'מבלו. בן עשר התייתם ועבר לגור עם אחיו. בצד לימודים כלליים עסק בהעתקת תווים, לימוד מוסיקה ונגינה וגם עסק בתחזוקת העוגב. באותה עת נחשף למלחינים רבים מגרמניה, צרפת ואיטליה.

בשנת 1700 החל בלימודי המוסיקה בבית הספר מיכאל הקדוש שם שר במקהלת הכנסייה הצמודה עד שהתחלף קולו, התאמן בנגינת עוגב, כינור וצ'מבלו. בנוסף ללימודיו המוזיקליים, רכש באך השכלה מקיפה וכנראה גם למד איטלקית וצרפתית.

עם סיום לימודיו  ב- 1703, הועסק כמוזיקאי החצר בכנסייתו של הדוכס יוהאן ארנסט בוויימאר שם פנה להלחנה רצינית של פרלודים וירטואוזיים ואלתורים לעוגב במסורת הצפון גרמנית.

באוקטובר 1705 ניתנה לו חופשה בת חודש, בה ערך מסע רגלי בן 400 קילומטרים לליבק כדי להאזין לדיטריך בוקסטהודה. באך האריך לשהות בעיר, וסגנונו של בוקסטהודה הווה יסוד לעבודותיו המוקדמות. כתוצאה מהשהייה הארוכה בליבק אחר באך לשוב למקום עבודתו ובעקבות חילוקי דעות עם מעסיקיו נאלץ להתפטר.

ב-1708, הוא התמנה לנגן עוגב ומנהל הקונצרטים בבית התפילה של הדוכס בוויימר  שם עמדו לרשותו מוזיקאים מקצועיים. בוויימאר התפתחה הלחנתו של באך מבחינה טכנית. הוא החל לספוג השפעות מהמלחינים האיטלקיים קורלי, טורלי וויואלדי. הוא אף שיכתב קונצ'רטי של ויואלדי ואימץ את מבנה הקונצ'רטו סולו שלו. בווימר חיבר את יצירותיו הגדולות הראשונות למקלדת ולתזמורת.

באך נמשך במיוחד למבנה האיטלקי של קונצ'רטו גרוסו והקונצ'רטי הברדנבורגיים שלו מבוססים חלקית על מבנה זה. שליטתו בטכניקת ההלחנה הקונטרפונקטית הביאה את באך לכתיבה סדירה של פוגות.

ב-1717 באך מחפש מקום עבודה יציב שיאפשר לו להתעמק ולחקור את רעיונותיו המוזיקליים. לאחר עימות עם מעסיקיו בווימר וריצוי חודש מאסר השתחרר באך ממקום עבודתו בויימר וקיבל משרה בקתן. מעסיקו, הנסיך ליאופלד, שהיה בעצמו מוזיקאי, העריך את באך והעניק לו חופש בהלחנה ובנגינה. בחצר הנסיך רוב יצירתו של באך הייתה חילונית. הוא חיבר את הסוויטות התזמורתיות, את שש הסונאטות והפרטיטות לכינור, שש הסוויטות לצ'לו, את הקונצ'רטי הברנדנבורגיים וחלק מיצירותיו למקלדת.

בשנת 1723 קיבל את  תפקיד מנהל המוזיקה בכנסיית תומאס הקדוש הלותרנית (Thomaskirche) בלייפציג. בתפקידו בלייפציג החזיק 27 שנים עד יום מותו.

במסגרת תפקידו זה עסק באך גם חינוך ובהוראת המוסיקה.  כמלחין סיפק  מוסיקה מדי שבוע לשתי הכנסיות הראשיות בלייפציג, כנסיית תומאס הקדוש וכנסיית ניקולאס הקדוש. במשך שש שנים כתב קנטאטה לכל יום ראשון וגם לימי חג אחרים.

ב-1729 החל לנהל את ה-Collegium Musicum, הרכב חילוני שנוסד ב-1701 על-ידי המלחין גאורג פיליפ טלמן. רבות מיצירותיו של באך בוצעו ע"י הרכב זה, ביניהם הקונצ'רטי לכינור ולצ'מבלו.

ב-1733 באך הגיש קיריה וגלוריה לאלקטור של סקסוניה בתקווה שכך יזכה לשכנעו למנותו למלחין חצר מלכותי, תפקיד אשר לא זכה בו.  מאוחר יותר הוא יוסיף פרקים וכך תתגבש המיסה הגבוהה בסי מינור.

ב-1747 ביקר בארמונו של פרידריך השני, מלך פרוסיה, המלך ניגן מנגינה וביקש מבאך לאלתר עליה פוגה. באך אמנם אלתר אך כשחזר לביתו הלחין על בסיס הנושא של פרידריך פוגות וקאנונים וגם פוגה בששה קולות. יצירה מונומנטאלית זאת נקראת "המנחה המוזיקלית".

אחת מיצירותיו האחרונות היא "אמנות הפוגה", שהוזכרה לעיל. מכיוון שלא סיים את הפוגה האחרונה סברו במשך שנים רבות שזו הייתה יצירתו האחרונה. היום הוכח אחרת ומסתבר שהיצירה האחרונה אותה השלים באך הייתה כוראל פרלוד לעוגב בה מופיעים ראשי תיבות של שמו בתווי באותיות  "JSB".

עוד דברים מעניינים:

שינוי גודל גופנים
ניגודיות