תולדות המוסיקה המערבית: ריקודי סוויטות בבארוק

תולדות המוסיקה המערבית: ריקודי סוויטות בבארוק

הסיכומים עוזרים לכם? אנא שקלו לתת תרומה קטנה בתמורה

הריקודים המשתנים השכיחים בסוויטה בבארוק הם:

בורה (BOURREE)

ריקוד בארוקי ערני, זורם, בעל משקל זוגי וצורה דו חלקית. המשפטים בו מאורגנים בד"כ בקבוצות של 4 תיבות ובמשקל אללה ברווה ( (alla breveאו של 2. הוא מאופיין בקדמה של רבע, משקלים דקטליים (~~ ­—- )  וגם סינקופות. הטמפו די מהיר. המקצבים פשוטים, המרקם הומופוני והפראזות ברורות. תכופות מופיע בזוגות: בורה I ובורה II. היה פופולארי בחצרו של לואי ה–14.

גבוט

ריקוד בארוקי בעל משקל זוגי, משפטים מאורגנים בד"כ בקבוצות של ארבע תיבות. תכופות המשפטים מתחילים באמצע התיבה. הגבוט הוא במשקל אלה ברווה או משקל של  2. הוא איטי מהבורה אך בעל טמפו די ערני. כמעט ואין סינקופות, מקצביו פשוטים והמרקם הומופוני. בד"כ הוא דו חלקי אם כי לעיתים מוגש גם בצורות רונדו. יש לו אסוציאציות פסטורליות המתבטאות בשימוש ב DRONE. אלו נובעות ממקורותיו העממיים.

מנואט

 

ריקוד אלגנטי ואצילי שמקורו בחצר הצרפתית. משקלו 3/4, צורתו דו חלקית ומשפטיו מאורגנים בקבוצות של ארבע תיבות, ללא קדמה בבארוק ועם קדמה בתקופה הקלאסית. הקדנצות שלו הן על פעמה חזקה, "גברית". לעיתים יש במנואט שימוש בהמיולות או פעמה שנייה (חלשה) מוטעמת. מנואטים שנועדו לריקוד נוגנו מהר יותר מאלו שנועדו להאזנה בלבד. המינואט היה להיט בחצרו של לואי ה-14שהיה גם רקדו מנואט נלהב. המינואט והטריו הם הריקודים היחידים ששרדו ותפסו במקום נכבד גם במוסיקה של התקופה הקלאסית.

פולונז

 

ריקוד חגיגי שרוקדים אותו בזוגות ומוצאו מפולניה. מקורו בריקוד עם המלווה בשירה. משקלו 3/4. במאה ה-18 לפולונז מאפיינים הבאים:

טמפו מודראטו, ללא קדמה, יש בו חזרות על מוטיבים ריתמיים, קדנצות רכות עם הדגשה לאחר הפעימה ("נשיות"). תבניות ריתמיות אופייניות : שמינית  2 חלקי 16 ו-4 שמינית, 4 חלקי 16 ושני רבעים.

המינואט הסרבאנד והגבוט נחשבים לריקודים בסגנון אלגנטי, אצילי – גבוה (high style)

הג'יג והבורה נחשבים לריקודים בסגנון חי ונעים – בינוני (middle)

הלנדלרים והמוזט הם ריקודי כפר בסגנון נבוך – low style))

באך כתב כ-40 סוויטות לכלים שונים: למקלדת, לכינור, לצ'לו, לאוטה, חליל ולתזמורת. גם הנדל כתב סוויטות שונות. במאה ה-18 וה-19 נעלם העניין שגילו מלחיני הבארוק בסוויטה ובמאה ה-20 היא לובשת צורה חדשה במשמעות של מחרוזת קטעים, חלקם ריקודים. אצל דביסי וראוול הסוויטה מהווה מחווה למוסיקה עתיקה.

עוד דברים מעניינים:

שינוי גודל גופנים
ניגודיות