תולדות המוסיקה המערבית: הסוויטה בבארוק

תולדות המוסיקה המערבית: הסוויטה בבארוק

הסיכומים עוזרים לכם? אנא שקלו לתת תרומה קטנה בתמורה

הסוויטה בבארוק

סוויטה היא סדרה של קטעים כליים עם איזשהו אלמנט מאחד. הקטעים מבוצעים בד"כ כיצירה אחת רב פרקית. התפתחות הסוויטה החלה לקראת סוף הרנסנס והגיעה לשיאה אצל באך.

בבארוק לסוויטות הסולו יש מבנה צפוי אך גם ניתן לשינויים. הקטעים בסוויטה הבארוקית הם ברובם ריקודים. ארבעה ריקודים חוזרים כמעט בכל מחרוזת: אלמנד, קוראנט, סרבאנד וג'יג. מעניינת הקוסמופוליטיות של ריקודים אלה: האלמנד מקורו בגרמניה, הקוראנט בצרפת ובאיטליה, הסרבאנד בספרד והג'יג באירלנד.

שם נרדף לסוויטה הוא פרטיטה. המבנה המצוי של הסוויטה הוא:

  • פרלוד
  • אלמנד
  • קוראנט
  • סרבאנד
  • ריקוד או ריקודים אופציונאליים
  • ג'יג.

הכמות והאופי של הריקודים האופציונאליים משתנה. הפרק הפותח את הסוויטות התזמורתיות הוא פתיחה צרפתית ומכאן הכינוי אוברטורה שדבק בסוויטות אלה[1].  המאחד את כל הסוויטות הוא הסולם.

 

הפרלוד, הפתיחה, הפראמבלום וכו'– הפרק הפותח. נזיל מאוד במבנהו.  בפארטיטה השנייה למקלדת לדוגמא יש לפראמבלום מבנה של פתיחה אופראית בת שלושה חלקים, כאשר הראשון הוא באופי של פתיחה צרפתית.

אלמנד – כשמו כן הוא, מוצאו מגרמניה. בבארוק המאוחר מתייחס השם יותר לכתיבה אידיומטית לכלי מאשר למקצב הריקודי. בעל משקל מרובע, צורה דו חלקית, מתחיל בקדמה או יותר, ומתקדם בפראזות לא סדירות אל קדנצות המתרחשות על פעמה כבדה.  טקסטורה רוויה בחיקויים, אופיו רציני והטמפו מדוד.

קוראנט – ריקוד שמוצאו כפול: מצרפת ומאיטליה. Courante, Corremte)). המשקל משולש, האיטלקי זריז 3/8 או ¾ מהירים, ואילו הצרפתי מכובד יותר 3/2. ניתן למצוא כתיבה קונטרפונקטית וstyle brise-  והפראזות עמומות. הצורה דו חלקית, יש קדמה וקדנצה על פעמה חזקה. הקוראנט המהיר היה ריקוד חיזור בו המחוזרת נסה מעם המחזר…

סרבאנד – ריקוד איטי ומכובד, במשקל משולש, מאופיין ע"י מקצב מנוקד מודגש על הפעמה השנייה. צורתו דו חלקית ויש בו פראזות ברורות, בד"כ ארבע תיבות כ"א.

ג'יג – ריקוד מהיר במשקל משולש שמאופיין בתבניות קצביות מובהקות אם גם מרובות. גם הוא מוצאו כפול: מאיטליה ומצרפת. בצרפת המשקל הוא מרובע מורכב – 4/4 או 2/4 vמתחלקים לטריולות, עם מקצבים מנוקדים סינקופות והמיולות. באיטליה המשקל בד"כ 12/8, מהיר עם ערכים ריתמיים שווים. הגרמנים שילבו יפה את השניים. אצל באך הג'יג יכול להיות פוגאלי.


1. פתיחה צרפתית היא מוסיקה בסגנון חגיגי שהמאפיין אותה הוא מקצב מנוקד לא מהיר, תכופות במרקם הומופוני. מוסיקה בסגנון ליוותה את כניסתו של המלך באירועים ממלכתיים בצרפת. פירוש המילה האוברטורה היא פתיחה ואתה היה נהוג לפתוח בלטים, קונצרטים, אופרות או כל אירוע תרבותי אחר.

עוד דברים מעניינים:

שינוי גודל גופנים
ניגודיות