מבוא לתרבות: התפתחות המדע והפילוסופיה בארצות ערב

מבוא לתרבות: התפתחות המדע בארצות ערב

ראה גם: מבוא לתרבות המערב

מהי תרבות

בתקופת ימי הביניים אירופה עצרה לחלוטין. האימפריה הרומאית התפוררה, אירופה התפוררה למלכות. לא היה שום שלטון שיאחד אותה. השלטון ששלט באותה תקופה היה הפאודליזם. פאודלים היו בעלי הקרקעות והוואסלים היו העבדים שלהם. בעלי הקרקעות איפשרו לוואסלים לעבוד את האדמה, אך לקחו להם מיסים.
הכנסיה היא היחידה ששרדה את התפוררות אירופה מכמה סיבות:
1. הכנסיה לקחה הרבה מיסים, היו לה הרבה אוצרות
2. אנשי הכנסייה היו היחידים שידעו קרוא וכתוב לכן הפאודלים השתמשו בהם כדי לנהל את הממלכות. זה העצים את הכנסייה.
הכנסיה והאפיפיורים יצרו שליטה רבה והפילו את האימפריה הרומאית. כדי לחזק את עצמה הכנסיה יצרה תפיסה שהדרך היחידה לחיות היא חוק הכנסיה הנוצרית. היא רצחה את כל מי שהיה נגד הכנסייה. כל מי שסתר את הדת הנוצרית נרדף באותה תקופה. אירופה זנחה את כל ההתפתחות האדירה המדעית והפילוסופית לחלוטין.
באותה תקופה החלה להתפתח תרבות האיסלם. המזרח שמר את התפתחות יוון ורומא ופיתח אותה לשיאים חדשים.
מי שהקים את דת האיסלם היה מוחמד שחי מ 570 – 630 לספירה. כבר בתקופתו האיסלם התפתח בכל המזרח התיכון. האיסלם הגיע אף לחלקים מאירופה אך נעצר.
האיסלם שם דגש על האדם הפרטי והסגידה לה' היא של האדם הפרטי בלבד. האיסלם מסתכל על האדם עצמו והתפתחות האדם. לכן האיסלם לא התנגד לפיתוח פילוסופיות ותאוריות. לא היה איכפת לא כשנסו להסביר את האיסלם בדרכים אחרות. באותה תקופה פרחו התרבות, המדעים והספרות.
הערבים והאיסלם מבחינים בשני סוגי מדעים:
1. צומח ומתפתח מהקוראן והמסורת של האיסלם. הם פיתחו אותו לצרכים שלהם, ניתן לדבר על תאולוגיה, מחקר הלשון.
2. לקוח מתרבות המערב ופיתחו אותו לרמות חדשות כמו פילוסופיה , רפואה מתמטיקה.
חקר הלשון – המדע החשוב ביותר שהם פיתחו. הסיבה היא שהאיסלם התפתח וכבר יותר מדינות והמדינות החלו לנהל ותר סחר עם מדינות ערביות. האיסלם הרגיש שהשפה הערבית נהרסת, שינויים בשפה זה התוצאה של גלובליזציה.
למוסלמים היה חשוב שהערבית תשמר, הם עשו מחקר שלם בשפה הערבית. המחקר התמקד באזור עירק של היום. הם התחילו לחקור את השפה הערבית במאה ה-8 לספירה, וכבר במאה ה-9 התפרסם ספר "אל-כיתב" שנכתב ע"י סיבוה. הספר הוא הבסיס של הלשון הערבית. זה ספר מדעי דיקדוקי.
המילון הערבי הראשון נקרא "אל עין" ספר העין. כתב ע"י אלחליל בן אחמד, הוא הראשון שלקח את המילים בשפה הערבית וכתב את המילון הערבי הראשון.
חקר הגיאוגרפיה – התפתח עקב כך שהערבים היו צריכים להקל על עולי מכה. הם היו צריכים מפות. הספרים שלהם נחשבים כמדוייקים ביותר שנכתבו בימי הביניים.
מתמטיקה – תחום שהערבים עשו לו מפכה. הם המציאו את הספרות שאנו מכירים עד היום. עד אז השתמשו בספרות רומאיות שהקשו על התפתחות המתמטיקה ( 934 = CMLXXXVII). מי שהמציא את שפת הספרות הם הערבים. בנוסף הם המציאו את הספרה 0 שלא הייתה קיימת עד אז. פיתוח המתמטיקה נובע מן הקוראן שהיה בעל חוקי ירושה מסובכים מאוד. רק במאה ה-16 תורגמו הספרים ללטינית והגיעו לאירופה.
מדעי הרפואה – בסיס ברפואה האיסלמי מקורו ביוון. הם גילו שיש מחלות שעוברות כאשר מדביקים אחד את השני. הערבים הבינו שכשיש מישהו חוה יש לבודד אותו מן השאר. הם הגדירו בפעם הראשונה מחלות שאנו מכירים עד היום. הם הרבו את השימוש בעשבי מרפה. בנוסף הם המציאו את הבית חולים וזה התפשט במדינות ערב.
פילוסופיה – עוד תחום שנלקח מאירופה. הערבים תרגמו ספרים של אריסטו, וניסו להסביר דברים קשורים לענייני דת. הם שאלו שאלות כמו מי זה ה', ואיך הוא מתייחס אלינו?. שאלה נוספת שהם שאלו היא קדומת העולם. האם העולם היה קיים מאז  ומעולם?. אחד הפילוסופים הבולטים הוא איבן סניארג. הוא כתב את הספר אללשיפא, הספר מנקה את כל הספקות, יש בו 4 חלקים: תורת ההגיון ולוגיקה, תורת הטבע, מתמטיקה ומטה פיזיקה.
הפילוסופיה היוונית נשמרה בזכות הערבים. הערבים פיתחו אותה הלאה.
היסטוריה ומדעי החברה – האיש המרכזי הוא ההסטוריון עבר אל אחמן איבן חילדון. הוא חי במאה ה-14, היה פוליטיקאי, יועץ לחליפין שזנח את התחום ועבר לחקור העיסטוריה. הוא עושה זאת מבחינה מדעית. הוא מוצא עדויות כמו חרסים, כתבים והופך את ההסטוריה למדע. הוא התענין במיוחד במדעי המדינה.

עוד דברים מעניינים:

האם מלחמה טובה לסולידריות? לא בטוח

החברה הישראלית כידוע לכל היא חברה רווית קונפליקטים ובין אם זה על פוליטיקה, דת או סתם זכות קדימה בכביש הישראלים לא מהססים לצלוב אחד את השני. אולם כל אימת שיש

שינוי גודל גופנים
ניגודיות