מבוא לתרבות: דת כתרבות

מבוא לתרבות: דת כתרבות

ראה גם: מבוא לתרבות המערב

מהי תרבות

דת כתרבות
דת היא מערכת של אמונות, של  סמלים, של פולחנים שבעיקרה יש אמונה בכוח עליון, או בכוחות עליונים, שאותם כוחות אחראים על כלל היקום או על אספקטים מסוימים מהיקום, ואשר שוחר במקום מסיים שיכול להיות או גיאוגרפי או רוחני.האמונה של אדם דתי דורשת ממנו לנהוג לפי הציווי של הכוח או הכוחות העליונים, לעסוק בריטואלים של פולחן, ולהישמע לחוקים ולכללים שהדת מצווה.
המילה דת באה ממילה פרסית שפרושה חוק. המילה באה מהשורש הקדום – PATA. בכך המילה מרמזת שהדת וחוקי הדת הם משהו נתון שאי אפשר להתווכח עליו. כיום כ-10,000 כתות שונות קיימות, רובם נוצרו ב-200 השנה האחרונות. לנצרות יש 2.3 מיליארד מאמינים. לאיסלם יש 1.3 מיליארד מאמינים, הינדואיזם 1 מיליארד מאמינים.
יש ניסיונות מכיוונים שונים להבין את הצורך שלנו בדת:
מחקרים מהפסיכולוגיה מנסים להבין במה הדת עונה על הצרכים האישיים שלנו. בודקים את הצרכים בקיום מצוות.
מדעי המדינה בודקים את הדת באמצעי שליטה שמנצלים את הפחד האנושי כדי לשלוט בו.
הפילוסופים מסתכלים על השיקולים לקיומה של הדת.
התיאולוגים בחונים את הצורך שלנו באמונה באל.
שלוש תפיסות של מה זה דת, ובצורך שלנו בדת.
מה שהדת מאפשרת לנו זה ההבחנה בין קודש לבין חול. הבחנה זו מאפשרת לנו להבדיל בין חיי היום יום שלנו למשהו גדול יותר מהמעשה היום יומי. הבחנה זו מאפשרת לנו להבין שיש משהו מעבר לפחדים שלנו, לעבודה היום יומית. משהו שנותן לנו תקווה מעבר לזה.
"שיטה מאוחדת של אמונות ומנהגים שביחס לדברים קדושים, כלומר מובדלים ואסורים"
התפקיד של הדת זה להבחין בין היום יום שבו אנו מתקשים ולתת תקווה למשהו שהוא מעבר לחיים, משהו עם הילה קדושה שנותנת תקווה.
בנימין בית הלחמי
דת היא תופעה חסרת גבולות, ששורשיה נתונים בפחד האנושי ובתקוות האנושיות. מה שהדת עושה בצורה צינית היא משתמשת בפחדים שלנו כדי לתבוע בנו תקוות לעתיד, אבל בעצם היא נלחמת בפחדים שלנו דרך התקווה.
הדת נובעת בכמה דברים:
  1. למידה חברתית – דת זה משהו נלמד. אנחנו מקבלים את הדת שלנו מילדות בדומה לאיך שאנו מקבלים את שאר התכונות החברתיות שלנו
  2. פיצוי הנפש – בדת יש פיצוי נפשי שלנו, שמתפתח בדרך כלל אצל חברות שסובלות מסבל גדול. כשיש חברה שסובלת הדת מהווה שם פיצוי ונותנת תקווה לעתיד. לא סתם רואים שדת מתפתחת בחברות שיש בהם קשיים גדולים יותר. אירופה למשל הפסיקה להאמין בדת כשהמצב הכלכלי השתפר.
  3. הדת מבחינה פסיכולוגית נותנת לנו סיפוק גדול. יש מחקרים שמראים שאנשים שהממד הרוחני הוא במרכז החיים שלהן, חיים טוב יותר. הממד הרוחני נותן לנו הרבה סיפוק ומרגיע אותנו.
  4. מעבר להסתגלות האישית הדת מאפשרת הסתגלות חברתית. הדת מאפשרת איחוד בין אנשים. אנשים שחיו לבד לאחר המהפכה התעשייתית הם היו מנותקים מהחברה. הם היו צריכים משהו שיחבר אותם לחברה.
  5. הדת מסבירה לנו את העולם שאנו לא תמיד מבינים.
  6. שרידות אבולוציונית – מאפשר לחברה לשרוד.
קליפורד גירץ( 1926 – 2006)
טענתו המרכזית של קליפורד גירץ היא שהתפקיד המרכזי של הסמלים הדתיים זה להגדיר לנו את תפיסת העולם שלנו ואת דרך החיים שלנו. התפיסה היא שסמל מגדיר לנו מציאות. לכל דבר במציאות יש לנו הגדרה של סמל. סמיוטיקה אומרת שלכל תודעה שנמצאת מסביבנו יש סמל אחד. הדת מספקת לנו סמלים שמציגים לנו אתה  העולם בדרך מסוימת. הדת מספקת סמלים של מה זה טוב/רע סמלים איך להתנהג. הדרך שבה אנו מסתכלים על דברים נעשית דרך הסמלים שהדת מספקת לנו.
הנקודות של גירץ:
1.       מערכת סמלים – גירץ טוען שהסמלים הם אלמנט מאוד מרכזי בכל דת. הסמל הוא עיצוב של המחשבה שלנו, זאת המחשה לערכים. הסמלים מגדירים לנו את הדרך שבה הדת רוצה שנחיה.
2.       אותם סמלים על פי גירץ מבטאים את הרצון להסביר אבל גם לצור את המציאות. כל דת מנסה לצור מציאות אחרת. הסמלים מתחברים לדיספוזיציות שלנו(דיספוזיציה זה נטייה מוקדמת שיש לנו). מתחברים לנטיות/ העדפות שלנו במטרה גם לפתור אותם אבל גם לנוות אותם לכיוון שהדת מעניינת בהם. אם יש לי נטייה מוקדמת להאמין בכוחות שמעצבים את העולם שלי, תפקיד הדת להסביר לנו מה זה הדבר הזה, ולנוות את האמונה שלי לכיוון הדת הספציפית שהיא רוצה לקדם.
3.       מה שהדת עושה היא בונה לנו מודל שמסביר לנו את העולם בו אנו חיים. הדת מגדירה את הטוב מול הרע והצורך מול הלא צורך. לפי גירץ זה תפקיד המרכזי של הדת – להסביר לנו את העולם.
4.       הדת מסדרת לנו את העולם בצורה עובדתית. דרך הדת הפוכה מהמדע. הדת לוקחת את הפרטים ומחברת אותם לסיפור שלם של כל העולם.
5.       בסופו של דבר התפקיד המרכזי של הסמלים שמחוברים לנטיות הבסיסיות שלנו היא לצור אצל המאמינים בדת השקפה מאוד ספציפית על העולם. תפקיד הדת לגרום לאנשים להסתכל על המציאות ולראות אותו הדבר.
מנקודת מבט אנתרופולוגית תפקיד הדת היא לשמש לנו מקור להשראה גם לפרט וגם לחברה. תפקיד הדת להתחבר לפחדים שלו ולבסיסים שלנו ומהם לצור קהילה.

עוד דברים מעניינים:

שינוי גודל גופנים
ניגודיות