סיכום בספרות: פגישה חצי פגישה / רחל

סיכום בספרות: פגישה חצי פגישה / רחל:

ראה: סיכומים לבגרות בספרות

סיכומים לבגרות בספרות: פרק שירה

פגישה חצי פגישה \ רחל

פְּגִישָׁה, חֲצִי פְּגִישָׁה, מַבָּט אֶחָד מָהִיר,

קִטְעֵי נִיבִים סְתוּמִים – זֶה דַי…

וְשׁוּב הֵצִיף הַכֹּל, וְשׁוּב הַכֹּל הִסְעִיר

מִשְׁבַּר הָאֹשֶׁר וְהַדְּוָי.

אַף סֶכֶר שִׁכְחָה – בָּנִיתִי לִי מָגֵן –

הִנֵּה הָיָה כְּלֹא הָיָה.

וְעַל בִּרְכַּי אֶכְרַע עַל שְׂפַת אֲגַם סוֹאֵן

לִשְׁתּוֹת מִמֶּנּוּ לִרְוָיָה!

בשיר "פגישה חצי פגישה" של רחל מתוארות תוצאות של פגישה מקרית בין הדוברת לאהובה (לאחר שנפרדו זה מזה). בבית הראשון מתואר מהלך הפגישה. זוהי לא פגישה מתואמת אלא חצי פגישה- פגישה מקרית. יש כאן רגע קטן שגורם לטלטלה פנימית חזקה. הפגישה המקרית – החטופה, דיי בה כדי להסעיר, לבלבל ולעורר רגשות ישנים בעוצמה רבה. מה גם שזה גורם לדוברת למחוק את מה שעשתה עד כה על מנת לשכוח את אהובה וכדי לדכא את רגשותייה כלפיו. כל הרגשות שניסתה להדחיק עולים בה בבת אחת, גל של אושר וכאב מציף אותה.

אושר מהתקופה הטובה של הזוגיות, מעצם הפגישה עם האהוב, וכאב של הפרידה והדברים הקשים שחוו בעבר. הניגוד אושר לעומת דווי מלמד על סערת הרגשות הגדולה שעוררה הפגישה.

בבית השני אנו מבינים כי הדוברת היא גיבורת השיר (כותבת בגוף ראשון) ומתואר האופן בו היא מתמודדת עם הפרידה עד כה. מתואר גם מצבה הריגשי בעקבות הפגישה המקרית המחודשת. מסתבר שהיא הקימה לעצמה מחסום שמנע כניסה של רגשות, מחשבות וזכרונות, אל תוך לבה וראה "סכר שכחה". היא פשוט דחקה מלבה כל מחשבה על אהובה, הדברים שעשו יחדיו וכ"ו. בעקבות הפגישה המקרית, שהדוברת לא הייתה מוכנה לקראתה, נפרץ הסכר. הדוברת עומדת על שפת האגם ללא סכר שייגן עלייה ושותה ממנו לרוויה. היא מרווה את צמאונה, משלימה את כל החסר ונכנעת לרגשותייה.

היא נותנת לעצמה להזכר בכל, לחשוב עליו ולהרגיש הכל מחדש.

דרכי עיצוב:

לשון ציורית היוצרת שלוש תמונות: 1. נשבר האושר והדווי המציף ומסעיר את הדוברת. 2. בניית הסכר והתמוטטתו- הסיבה להצפה. 3. הכריעה לשפת האגם- התגובה להצפה. (ביטויים המסמלים מים).

 עוד סיכומים של שירי רחל:

רק על עצמי

מנגד

זמר נוגה

ספר שירי

כתבות ממולצות באתר:

מהי קארמה? 12 החוקים של הקארמה

קרל יונג על התת-מודע הקולקטיבי וארכיטיפים

6 ציטוטים מרתקים של בנימין זאב הרצל

עוד דברים מעניינים:

שינוי גודל גופנים
ניגודיות