המהפכה המדעית – סיכום

מבוא לסוציולוגיה: המהפכה המדעית

ראה: מבוא לסוציולוגיה – סיכומים

המהפכה המדעית היא שם מקובל להתקדמות המדעית המרשימה שחלה במאה ה17 עם קופרניקוס, ודעכה עם פרסומיהם של ניוטון ולייבניץ במאה ה18.

עיקרי המהפכה המדעית יוצרים את הבסיס של החשיבה שהם היסוד של הסוציולוגיה:

  • הטלת ספק בהנחות יסוד מקובלות אודות העולם – מדע תפקידו לערער על הנחות יסוד. במקביל להטלת הספק אנחנו (כמדענים) מנסים למצוא כלים משוכללים יותר ויותר שיעזרו לנו לקבוע אם מה שנדמה לנו שאנחנו יודעים, ההנחות הבסיסיות ביותר שלנו, הם אמת או לא.
  • חיפוש מתודה לגילוי "חוקי הטבע" קשרים בין תופעות – הניסיון של המדע היה לנסות ולמצוא חוקים, חוקים שיהיו נכונים תמיד- קשר קבוע בין שני תופעות. בסוציולוגיה אין חוקים של 100 אחוז, לכן אנחנו מחפשים קשרים שהם חלשים יותר, קשרים הסתברותיים. עדיין ישנו קשר בין תופעות ואנחנו יכולים למדוד אותו. בתור מדענים אנחנו צריכים לחפש כלים שיחדדו לרמות דיוק גבוהות עבור גילוי הקשרים בין התופעות. העניין העיקרי של הסוציולוגיה הוא קשר בין תופעות חברתיות.
  • פניה למחקר אמפירי – נוגע למחקר של תופעות באמצעות החושים שלנו. אנחנו מגדירים שאלה אמפירית כשאלה שאנחנו יכולים לתת לה תשובה באמצעות החושים שלנו.

יש לנו כלים שמאפשרים לנו להציג שאלות אמפיריות ולקבל תוצאות אמפיריות, ולצד ההתפתחות של הכלים המדעיים יש לנו גם כלים של סטטיסטיקה וכלים של ניתוח תוכן, ואנחנו יכולים להסתכל יותר לעומק ולמצוא תשתיות חוקיות של דברים.

  • התפתחות ממסד מדעי ואידאולוגיה של עצמאות מדעית שחותרת לגילוי האמת ואינה מכפיפה עצמה לצרכיו של השלטון – מתבטא בעיקר באונ' ומוסדות מחקר. אוניברסיטה כמוסד חברתי, אנחנו מדברים על אוסף גדול של נורמות וערכים שיש להם יציבות לאורך זמן. יש שרשרת דורות של אנשים שיצרו תפיסת עולם שיש לה לגיטימציה גדולה, שמצליחה לשמור על עצמה כעולם עצמאי בעל חוקים משלו. עיקרו של ממסד מדעי, יצירת נורמות ל "איך אנחנו מייצרים מדע? (ותתי השאלות)", עצמאות לגלות את האמת ולא שירות השליט.

לאחר המהפכה המדעית אלו העקרונות שהופכים להיות הדרך המקובלת בעולם המתועש בו המדע הופך לדרך המרכזית שבאמצעותן העולם מחפש את האמת שלו. (מנגד יש לדוג' את דרך הדת), אך המדע הוא הדרך המקובלת ביותר. בסוף המאה העשרים היו אלו שהתחילו לתהות שמא המדע הפך לדת חדשה…

עוד דברים מעניינים:

שינוי גודל גופנים
ניגודיות